USA. Pentagon odtajnił nagranie z akcji przeciwko ISIS (wideo)

USA. Pentagon odtajnił nagranie z akcji przeciwko ISIS (wideo)

USA. Pentagon odtajnił nagranie z akcji przeciwko ISIS (wideo)
Źródło zdjęć: © Pentagon
Piotr Urbaniak
01.11.2019 07:17, aktualizacja: 01.11.2019 09:32

Pentagon ujawnił nagranie, przedstawiające ostatnią akcję przeciwko ISIS. Doprowadziła ona do śmierci lidera organizacji - Abu Bakr al-Baghdadiego. W materiale widzimy siły amerykańskie wdzierające się do siedziby terrorysty.

Przypomnijmy, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w niedzielę 27 października, że w wyniku akcji amerykańskich komandosów zginął przywódca ISIS, Abu Bakr al-Baghdadi. Rosja podważyła tę wypowiedź, ale USA konsekwentnie obstaje przy swoim.

Wideo nagrane z drona pokazuje komandosów zbliżających się do kompleksu, gdzie - jak twierdzą Amerykanie - przebywał al-Baghdadi. Równolegle prowadzone jest wsparcie powietrzne przez myśliwce F-15 i drony bojowe MQ-9 Reaper.

Zobacz nagranie z niedzielnej akcji przeciwko liderowi ISIS

Publikując materiał, szef amerykańskiego dowództwa centralnego, generał piechoty morskiej Kenneth "Frank" McKenzie, powiedział, że tożsamość lidera ISIS została potwierdzona na podstawie próbek DNA. Armia miała je zebrać podczas jego wcześniejszego aresztowania w Camp Bucca w Iraku.

Generał stwierdził, że nie może potwierdzić, czy al-Baghdadi "skomlał i płakał" w ostatnich chwilach, jak oznajmił prezydent Trump w orędziu telewizyjnym.

Wyjaśnił natomiast, skąd wzięły się amerykańskie siły specjalne w Syrii w momencie, gdy prezydent nakazał wycofanie większości wojsk z tego kraju. Amerykanie ponoć przygotowywali się do akcji przeciwko al-Baghdadiemu od dłuższego czasu i harmonogram misji uwzględniał pozostawienie w regionie odpowiednich sił w tym konkretnym celu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)