USA i Polska podpisały wspólną deklarację na temat 5G. Pence i Morawiecki zrobili milowy krok w kierunku bezpieczeństwa sieci
Wspólna Deklaracja USA i Polski na temat 5G została podpisana w trakcie wizyty wiceprezydenta Penca w Warszawie z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ma gwarantować wzmocnienie współpracy na rzecz sieci 5G. Deklarację komentują ekspertki z Instytutu Kościuszki.
03.09.2019 15:24
Deklaracja uważana jest za milowy krok w bezpieczeństwie sieci 5G. Państwa będą dążyły m.in. do wypracowania mechanizmów gwarantujących właściwe zabezpieczenie sieci przed atakami z zewnątrz.
Zdaniem rzecznika rządu Piotra Müllera następną wspólną inicjatywą USA i Polski powinny być działania badawczo-rozwojowe w obszarze sieci 5G.
Wspólna Deklaracja USA i Polski na temat 5G w oczach ekspertów
W podpisanym dokumencie Stany Zjednoczone i Polska opowiedziały się za Propozycjami Praskimi, które kładą nacisk na tworzenie sieci 5G na bazie wolnej i uczciwej konkurencji, a także przejrzystości i rządów prawa.
- Propozycje Praskie postulują rygorystyczną ocenę dostawców technologii 5G. Dziś pytanie brzmi: ile z pozostałych państw członkowskich UE pójdzie w ślady Polski? – komentuje Izabela Albrycht, Prezes Instytutu Kościuszki.
Według Izabeli Albrycht i dr Joanny Świątkowskiej - autorek raportu „Przyszłość 5G czyli Quo Vadis, Europo?”, podejmowane przez europejskich decydentów państwowych inicjatywy i deklaracje w sprawie budowy sieci piątej generacji będą miały ogromne znaczenie w kontekście wypracowania przyszłej pozycji gospodarczej Unii Europejskiej na świecie.
Zobacz także
Dlatego zalecają one aktywny udział europejskich podmiotów w telekomunikacyjnym wyścigu o 5G, również biorąc pod uwagę wykorzystanie własnego potencjału technologicznego.
Źródło: Materiały prasowe