USA dąży do cyberdominacji. Pentagon zdradza, jak chce to osiągnąć
Siły Kosmiczne USA dążą do stania się "innowacyjną siłą dominującą w obszarze cyber". To odpowiedź na działania innych krajów, które coraz odważniej podejmują działania, by osiągnąć dominację w kosmosie.
10.05.2021 13:54
- Kosmos jest domeną działań wojennych, a zagrożenia, z którymi musimy się zmierzyć, charakteryzują się ogromną szybkością i zasięgiem (…) Wiemy, że przeciwnicy rozwijają całe spektrum zdolności w niebezpiecznym tempie, stwarzając bezpośrednie ryzyko dla stabilności w przestrzeni kosmicznej - poinformował gen. John W. Raymond, Szef Kosmicznych Operacji Sił Kosmicznych USA.
Mowa tu przede wszystkim o Chinach i Rosji, które podobnie jak USA dążą do uzyskania dominacji w kosmosie. Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych są zdania, że w tym wyścigu uda im się prześcignąć konkurentów dzięki podjętym krokom mającym na celu cybertransformację jednostki.
Pentagon wskazał również, że ryzyko, by inne kraje osiągnęły w sferze cyberbezpieczeństwa lepszą pozycję niż USA jest "niedopuszczalne dla bezpieczeństwa narodowego i dobrobytu USA". Zdaniem Sił Kosmicznych kluczowa dla rozwoju jednostki będzie synergia w obszarze wymiany informacji w ramach wojska lub między armią a partnerami, stąd nacisk na rozwój infrastruktury.
- Nasza infrastruktura i sieci muszą charakteryzować się wysoką przepustowością, a jednocześnie być niezawodne w trakcie trwania konfliktu i bezpieczne na wielu poziomach - wyjaśniają Siły Kosmiczne.
Jako pozostałe kluczowe kwestie Siły Kosmiczne wskazują "innowacyjność" oraz "cyberdominację". Celem Amerykanów będzie sprawniejsze i efektywniejsze wykorzystanie zdolności i zasobów, co da im przewagę nad przeciwnikami.
- Kluczem do dominacji cyfrowej będą ludzie. (…) Skupienie na cyfryzacji i osiągnięcie dominacji w tym obszarze będzie wymagało stworzenia rozległej sieci innowacji oraz biegłych cyfrowo specjalistów w Siłach Kosmicznych USA - czytamy w dalszej części komunikatu.
Jak zwraca uwagę serwis CyberDefence24, wizja Sił Kosmicznych opiera się na rozwoju czterech filarów: inżynierii, siły roboczej, głównej siedziby i operacji. W planach jest również rozwój rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji oraz szkolenia podnoszące cyberzdolności wojsk.