USA. Aż 54,4 st. Celsjusza w Dolinie Śmierci. Naukowcy mówią o rekordzie

USA. Aż 54,4 st. Celsjusza w Dolinie Śmierci. Naukowcy mówią o rekordzie

17.08.2020 16:27, aktual.: 17.08.2020 17:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Dolinie Śmierci w USA odnotowano temperaturę 54,4 st. C - poinformowała amerykańska państwowa służba meteorologiczna National Weather Service (NWS). Jeśli te doniesienia zostaną oficjalnie potwierdzone, będzie to najwyższy wynik od ponad stu lat.

W niedzielę 16 sierpnia, o godzinie 15:41 czasu lokalnego (poniedziałek 00:41 czasu polskiego) odnotowano najwyższą temperaturę na świecie od ponad stu lat. Pomiar miał miejsce na pustyni Mojave w Kalifornii, nazywanej Doliną Śmierci. Termometry wskazały tam 130 st. F, czyli 54,4 st. Celsjusza - poinformowała w poniedziałek amerykańska państwowa służba meteorologiczna National Weather Service (NWS).

Jak podkreślają specjaliści z NWS, informacja czeka na oficjalne potwierdzenie. Służby wyjaśniają, że jest to wydarzenie ekstremalne i wymaga formalnej weryfikacji. Jeśli doniesienia okażą się prawdziwe, zostanie pobity rekord świata w najwyższej temperaturze, jaką kiedykolwiek udało się zanotować w sierpniu. Ponadto będzie to najwyższy wynik od 10 lipca 1913 roku. Wtedy to, w tym samym miejscu zanotowano temperaturę 56,7 st. C.

Naukowcy wskazują jednak, że rekord sprzed ponad 100 lat budzi wiele wątpliwości. Zdaniem eksperta od ekstremalnych zjawisk pogodowych Christophera Burta, taki wynik jest "niemożliwy z meteorologicznego punktu widzenia". Jak informuje główny sprawozdawca ds. ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych w Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Randall Cerveny, tym razem wszystko wskazuje na to, że temperatura w Dolinie Śmierci została zbadana prawidłowo.

- Zaleciłem, aby WMO zaakceptowała wstępnie wyniki obserwacji. W najbliższych tygodniach przeprowadzimy szczegółowe badania - powiedział Cerveny cytowany przez "The Washington Post". Jak informuje amerykańska gazeta, wzrosty temperatur notuje się w lipcu, gdyż to właśnie ten miesiąc jest najgorętszym okresem na półkuli północnej.

W związku z tym, iż pomiar z 1913 roku, podobnie jak notowania z Kibili w Tunezji z 7 lipca 1931 roku (55 st. C) budzą wiele wątpliwości, niewykluczone, że najnowszy odczyt z Doliny Śmierci może okazać się najwyższą temperaturą na Ziemi od kiedy zaczęto prowadzić profesjonalne pomiary.

Większość ekspertów jest zdania, że najbardziej rzetelnymi pomiarami rekordowych temperatur na świecie okazały się te przeprowadzone w Dolinie Śmierci (2013 r.), w Kuwejcie (2016 r.) oraz w Pakistanie (2017 r.). Termometry w każdym z tych miejsc pokazały wówczas 53,8 st. C (129 st. F).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)