US Navy inwestuje w nowe pociski. Jakie są ich możliwości?
Konglomerat obronny Raytheon dostarczy dla US Navy kolejną partię przeciwlotniczych i przeciwrakietowych pocisków kierowanych RAM RIM-116 Block 2/2A. Wyjaśniamy, co to za broń.
Pentagon ogłosił podpisanie kontraktu z korporacją Raytheon pod koniec kwietnia. W ramach umowy, która opiewa na 102,2 mln dolarów, producent dostarczy pociski i pakiet części zamiennych. RAM RIM-116 Block 2/2A zostaną ponadto przeznaczone na eksport do kilku państw partnerskich. Jakie są możliwości tej broni?
Przeciwlotnicze pociski od korporacji Raytheon
RAM RIM-116 (ang. Rolling Airframe Missile) to mały, lekki pocisk naprowadzany na podczerwień, przeznaczony dla marynarki wojennej. Block 2 to jego ulepszona wersja, zaprojektowana do skuteczniejszego zwalczania bardziej zwrotnych pocisków przeciwokrętowych.
Jak wyjaśnia Zespół Badań i Analiz Militarnych, "zestaw rakietowy RAM stanowi element obrony bezpośredniej jednostek pływających przed zagrożeniem ze strony uzbrojenia przeciwokrętowego potencjalnego przeciwnika, a także bezzałogowych i załogowych statków powietrznych". Co istotne, pociski są regularnie rozwijane i udoskonalane przez producenta.
RIM-116 są używane na kilku amerykańskich i na 30 niemieckich okrętach wojennych. Wszystkie nowe okręty niemieckiej marynarki wojennej będą wyposażone w RAM, tak samo jak nowe korwety klasy Braunschweig. Na każdej niemieckiej jednostce będą montowane po dwie wyrzutnie.
US Navy planuje zakupić łącznie około 1600 RAM i 115 wyrzutni, aby wyposażyć w nie 74 okręty. System ten jest obecnie aktywny m.in. na pokładach lotniskowców klasy Gerald R. Ford, lotniskowców klasy Nimitz oraz okrętów desantowych typu Wasp.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski