Trwa ładowanie...
d19iapm

Urządzenie, które "czyta" umysł. Wynalazek Rosjan [WIDEO]

Rosyjscy badacze z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii oraz korporacji Neurobotics skonstruowali urządzenie o niezwykłych właściwościach – może ono, poprzez odczyt fal mózgowych, zrekonstruować to, co widzimy. I to wszystko w czasie rzeczywistym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Urządzenie rosyjskich badaczy rekonstruuje obrazy poprzez widziane fale mózgowe.
Urządzenie rosyjskich badaczy rekonstruuje obrazy poprzez widziane fale mózgowe. (Youtube.com)
d19iapm

Imponuje to, że technika wynaleziona przez Rosjan jest zupełnie nieinwazyjna – wszystkie informacje są gromadzone przez pokryty elektrodami zestaw elektroencefalograficzny (EEG).

Czytaj też: Zaskakujące odkrycie w mózgu człowieka. Potrafimy wykrywać pole magnetyczne

Niesamowite właściwości fal mózgowych

- Naukowcy zwykli myśleć, że badanie procesów mózgowych za pomocą EEG, jest jak badanie wewnętrznej struktury silnika parowego przez analizę wypuszczanej przez niego pary – powiedział cytowany w informacji prasowej badacz Grigory Rashkov – Nie spodziewaliśmy, że fale mózgowe będą zawierały informacje, które mogłyby nawet częściowo zrekonstruować widziany obraz.

d19iapm

Eksperyment naukowców okazał się jednak niespodziewanym sukcesem. I jest się z czego cieszyć - nowe urządzenie pozwoli badaczom lepiej poznać to, jak mózg koduje informacje, a więc przyczyni się do uskutecznienia leczenia zaburzeń poznawczych i rehabilitacji po udarze mózgów.

- Mamy nadzieję, że dzięki naszym badaniom dostarczymy bardziej przystępne interfejsy mózg-komputer, które nie wymagają implantacji – podsumował Rashkov.

Czytaj też: Śmierć. Mózg człowieka może działać nawet po zgonie. Nowe odkrycie naukowców

d19iapm

Podziel się opinią

Share
d19iapm
d19iapm
Więcej tematów