Unia Europejska zakazuje plastiku. Polacy mają sposób, jak go zastąpić

Unia Europejska zakazuje plastiku. Polacy mają sposób, jak go zastąpić

Unia Europejska zakazuje plastiku. Polacy mają sposób, jak go zastąpić
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA
Adam Bednarek
19.02.2019 09:31, aktualizacja: 20.02.2019 09:40

Unia Europejska zakazała używania jednorazowych produktów z plastiku. Polski wynalazek może sprawić, że dalej będzie można korzystać z talerzyków, słomek czy łyżeczek. Bez szkody dla środowiska.

Plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich, mają być w UE od 2021 r. zakazane. Niektórzy już stosują się do tych zasad, a efekt jest piorunujący.

Na pokładzie samolotu z Lizbony do brazylijskiego Natal zamiast plastikowych kubków czy sztućców, pasażerowie korzystali z ich ekologicznych zamienników, wykonanych np. z bambusa. Różnica? Przewoźnik szacuje, że testowe loty, które odbyły się pod koniec ubiegłego roku, to 350 kg odpadów mniej.

Jak jeszcze można zastąpić plastik? Naukowcy z Gdańska mają zdrową alternatywę - biotworzywo składające się przede wszystkim ze skrobi. Materiał wynaleziono w Katedrze Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

Jak czytamy na portalu Nauka w Polsce, naukowcom udało się stworzyć biotworzywo o właściwościach termoplastycznych i przede wszystkim biodegradowalnych. Po jednorazowym użyciu wystarczy wykonany w ten sposób przedmiot wyrzucić do kompostu.

Naukowcy z Gdańska podkreślają, że aby wykorzystać materiał w celach produkcyjnych, niepotrzebne są inwestycje w sprzęt. Przeprowadzono testy na urządzeniach, które produkują plastikowe produkty, i nie zauważono żadnych przeszkód.

Teraz autorzy projektu czekają na propozycje firm. Nie chcą jednak sprzedać patentu byle komu.

Nie chodzi nam o to, żeby sprzedać nasz produkt jakkolwiek, ale aby to zrobić z jak największym pożytkiem dla społeczeństwa - takie cele przyświecają jednostce, w której pracuję - powiedział "PAP" Robert Bajko.

Pomysłów na zastąpienie plastiku jest więcej - wśród nich inne projekty z Polski, materiały zrobione ze zbóż bądź odmiany grzyba.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)