Unia Europejska zakazuje plastiku. Polacy mają sposób, jak go zastąpić

Unia Europejska zakazuje plastiku. Polacy mają sposób, jak go zastąpić
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA
Adam Bednarek

19.02.2019 09:31, aktual.: 20.02.2019 09:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Unia Europejska zakazała używania jednorazowych produktów z plastiku. Polski wynalazek może sprawić, że dalej będzie można korzystać z talerzyków, słomek czy łyżeczek. Bez szkody dla środowiska.

Plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich, mają być w UE od 2021 r. zakazane. Niektórzy już stosują się do tych zasad, a efekt jest piorunujący.

Na pokładzie samolotu z Lizbony do brazylijskiego Natal zamiast plastikowych kubków czy sztućców, pasażerowie korzystali z ich ekologicznych zamienników, wykonanych np. z bambusa. Różnica? Przewoźnik szacuje, że testowe loty, które odbyły się pod koniec ubiegłego roku, to 350 kg odpadów mniej.

Jak jeszcze można zastąpić plastik? Naukowcy z Gdańska mają zdrową alternatywę - biotworzywo składające się przede wszystkim ze skrobi. Materiał wynaleziono w Katedrze Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

Jak czytamy na portalu Nauka w Polsce, naukowcom udało się stworzyć biotworzywo o właściwościach termoplastycznych i przede wszystkim biodegradowalnych. Po jednorazowym użyciu wystarczy wykonany w ten sposób przedmiot wyrzucić do kompostu.

Naukowcy z Gdańska podkreślają, że aby wykorzystać materiał w celach produkcyjnych, niepotrzebne są inwestycje w sprzęt. Przeprowadzono testy na urządzeniach, które produkują plastikowe produkty, i nie zauważono żadnych przeszkód.

Teraz autorzy projektu czekają na propozycje firm. Nie chcą jednak sprzedać patentu byle komu.

Nie chodzi nam o to, żeby sprzedać nasz produkt jakkolwiek, ale aby to zrobić z jak największym pożytkiem dla społeczeństwa - takie cele przyświecają jednostce, w której pracuję - powiedział "PAP" Robert Bajko.

Pomysłów na zastąpienie plastiku jest więcej - wśród nich inne projekty z Polski, materiały zrobione ze zbóż bądź odmiany grzyba.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)