Unia Europejska chce nagrywać rozmowy VoIP
Unia Europejska zastanawia się nad zmianami prawnymi, które umożliwiłyby nagrywanie rozmów prowadzonych przy wykorzystaniu technologii VoIP. Ma to związek z ostatnimi doniesieniami włoskiej policji, która informowała m.in. o tym, że nie radzi sobie z wykrywaniem przestępstw popełnianych przy użyciu komunikatora Skype.
20.02.2009 | aktual.: 23.02.2009 09:50
Kilka dni temu informowaliśmy o doniesieniach włoskiej policji na temat tego, że włoscy przestępcy coraz chętniej korzystają ze Skype'a. Stróże prawa skarżyli się m.in. na system szyfrowania rozmów wykorzystywany przez ten komunikator, który uniemożliwia im prowadzenie podsłuchu. Ich zastrzeżenia budził również fakt, że firma nie chce udostępnić organom ścigania zasad funkcjonowania takiego systemu.
Tymczasem Eurojust, czyli Europejski Urząd na rzecz Poszerzania Współpracy Sądowniczej, zapowiedział dokładniejsze przyjrzenie się sprawie. Zamierza on zorganizować spotkanie przedstawicieli wszystkich 2. krajów członkowskich, którzy mają dyskutować nad tym w jaki sposób rozwiązać problem nagrywania rozmów prowadzonych za pomocą technologii VoIP. Wypracowanie wspólnego stanowiska może jednak byc trudne, gdyż poszczególne kraje członkowskie różnie podchodzą do tej kwestii.
Problemem jest również to, że w przypadku telefonii stacjonarnej oraz komórkowej operatorzy są zobowiązani do monitorowania poszczególnych rozmów. Natomiast Skype zdecydowanie odmawia współpracy z organami ścigania nawet w przypadku uzasadnionych podejrzeń.
Wiadomo, że wspomniane wcześniej spotkanie ma się odbyć w przyszłym tygodniu, jednak dokładne informacje na temat jego daty oraz miejsca objęte są tajemnicą. Według jednego ze scenariuszy efektem ewentualnych zmian w prawie może być konieczność skierowania ruchu generowanego przez telefonię internetową na łącza tradycyjne.
Nad podobnymi zmianami w prawie zastanawiają się również Stany Zjednoczone. Są one na tyle zdeterminowane, że według nieoficjalnych informacji Agencja Bezpieczeństwa Narodowego wyznaczyła pokaźną nagrodę finansową dla osoby, której uda się złamać system szyfrujący stosowany przez Skype'a.