Ukryty na Marsie wulkan. Może mieć ślady życia

W pobliżu regionu określanego jako Noctis Labyrinthus (Labirynt Nocy) na Marsie naukowcy znaleźli dowody na istnienie ogromnego, starożytnego wulkanu – podaje portal Science Alert. Ukryty wulkan jest zakopany pod warstwą lodu i zdaniem naukowców może zawierać ślady życia.

Mars
Mars
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
Norbert Garbarek

Zespół kierowany przez Pascala Lee z Instytutu SETI zupełnie przypadkiem trafił na ukryty pod powierzchnią Marsa wulkan. Naukowcy badali region pokryty starożytnym lodowcem, kiedy uświadomili sobie, że w istocie patrzą na ogromny wulkan. Warto zaznaczyć, że obserwowany obszar był w przeszłości wielokrotnie fotografowany, jednak ukryty w nim wulkan uległ erozji, na skutek czego astronomowie nie zdawali sobie sprawy z jego obecności przez wiele lat.

W końcu dostrzegli na Marsie ukryty wulkan

– W pewnym sensie ten duży wulkan jest od dawna poszukiwanym dymiącym pistoletem – mówi Sourabh Shubham z SETI, który zwraca uwagę na rozmiar ostatniego odkrycia i fakt, iż jeszcze niedawno wulkan mógł być aktywny. Mowa o obiekcie, którego wierzchołek osiąga ponad 9000 m, zaś jego podstawa rozciąga się na długości 250 km – czytamy. Odkryty wulkan jest siódmym co do wielkości obiektem znalezionym na Marsie. Science Alert porównuje, że najwyższy uśpiony wulkan na Ziemi (Ojos del Salado w Andach Środkowych) ma wysokość 6893 m.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odkryty na Marsie wulkan jest ważny dla nauki nie tylko dlatego, że pozwoli zbadać geologię tego obszaru, ale też umożliwi prowadzenie badań w kierunku ustalenia, czy mogło w tym miejscu powstać życie. – To odkrycie jest znaczące, ponieważ wskazuje na nowe, ekscytujące miejsce do badania ewolucji geologicznej Marsa w czasie, poszukiwania życia oraz prowadzenia w przyszłości badań z robotami i ludźmi – czytamy w raporcie z obserwacji opublikowanym na stronie SETI.

Odkryty na Marsie wulkan
Odkryty na Marsie wulkan© SETI

Autorzy badania zadają sobie obecnie wiele pytań na temat historii wulkanu. Interesuje ich, jak długo był aktywny lub czy nadal jest aktywny. To ma kluczowe znaczenie, aby ustalić, czy mogło się w jego otoczeniu rozwinąć życie. Jeśli bowiem marsjański wulkan był aktywny przez długi czas, połączenie ciepła z wodą (z pokrywy lodowej) mogło stworzyć idealne warunki do podtrzymania życia.

Wstępne szacunki zakładają, że wulkan był aktywny od czasów starożytnych aż do niedawna. Wynika to z jego "gigantycznego rozmiaru i złożonej historii" – uważa zespół naukowców. Niewykluczone więc, że dalsze badania tego niedawno odkrytego – choć od dawna istniejącego – obszaru pozwolą lepiej zrozumieć historię Marsa oraz zbadać potencjalne życie na nim.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

wiadomościnaukakosmos
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)