Ukryta stacja pod Londynem. Zostanie otwarta po blisko 70 latach

Ukryta stacja pod Londynem. Zostanie otwarta po blisko 70 latach
Źródło zdjęć: © Getty Images | The Print Collector
Adam Gaafar

04.07.2021 20:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podziemna stacja tramwajowa pod Kingsway – jedną z głównym ulic w centrum Londynu – zostanie otwarta dla zwiedzających. Obiekt był niedostępny dla mieszkańców przez blisko 70 lat.

Jak przypomina brytyjski dziennik Guardian, stacja była do tej pory wykorzystywana przez ekipy filmowe, które nagrywały tutaj niektóre sceny. Pojawiła się między innymi w filmie "The Avengers" z 1998 roku, znanym w Polsce pod tytułem "Rewolwer i melonik".

W czasie II wojny światowej stacja pod Kingsway była wykorzystywana do przechowywania dzieł sztuki z Muzeum Brytyjskiego. Zamknięto ją niedługo po zakończeniu globalnego konfliktu - w 1952 roku.

Otwarty w 1906 roku obiekt stanowił niegdyś centralny punkt miejskiej sieci tramwajowej, która została wyparta po wojnie przez londyńskie metro. Siddy Holloway z Londyńskiego Muzeum Transportu zwraca uwagę, że już na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku sieć tramwajowa była uważana za chwiejną, niewygodną i powolną w stosunku do podziemnych linii kolejowych.

"Były naciski, aby uczynić z tramwajów bardziej efektowny i wygodniejszy środek transportu. (…) Podejmowano próby wprowadzenia pewnych urozmaiceń, ale wśród londyńczyków panowało przekonanie, że tramwaje nie są zbyt dobre" – mówi Holloway, cytowana przez Guardiana.

Od czasu zamknięcia stacji pod Kingsway, nie była ona powszechnie dostępna dla mieszkańców. W ciągu ostatnich 69 lat część niegdyś najnowocześniejszego podziemnego węzła tramwajowego została przeniesiona do tunelu drogowego.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)