Ukraińskie niedźwiedzie mają problemy ze snem

Ukraińskie niedźwiedzie mają problemy ze snem
Źródło zdjęć: © East News | FLPA/Winfried Wisniewski
Karolina Modzelewska

30.12.2019 12:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedźwiedzie zamieszkujące Park Narodowy Synewyr na ukraińskim Zakarpaciu mają problemy z hibernacją. Ich bezsenność jest łączona z wysokimi temperaturami. W zimowy sen zapadło tylko 3 z 32 misiów, które żyją na terenie parku.

Park Narodowy Synewyr to miejsce zamieszkania 32 niedźwiedzi. Spędziły w nim praktycznie całe swoje życie, co zdaniem naukowców może osłabiać instynkt hibernacji. Chociaż w zeszłym roku większość z nich bez problemów zapadła w zimowy sen.

Niedźwiedzie cierpią na bezsenność

Obecna pogoda nie sprzyja hibernacji. Średnia temperatura w grudniu wynosi około 4 stopni Celsjusza. Zazwyczaj była znacznie niższa i oscylowała w granicach – 2,3 stopni. Grudniowa aura bardziej przypomina tą, która występuje w kwietniu. A jest to czas wybudzania się niedźwiedzi z zimowego snu.

Hibernacja sposobem na zimę

Niedźwiedzie zapadają w sen zimowy, bo to pomaga im przetrwać trudne warunki pogodowe i zmierzyć z niedoborami żywności. Kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni i pojawia się śnieg, niedźwiedzie poszukują miejsca, w którym mogą przezimować. Jeszcze wcześniej ich tętno oraz temperatura ciała obniżają się, a zwierzęta są mniej aktywne.

Czas hibernacji różni się w zależności do gatunku niedźwiedzi. Może trwać do kilku dni do nawet 6 miesięcy. Towarzyszy mu stan odrętwienia organizmu i spowolnienie procesów życiowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także