Ukraińskie drony "polują" na okręty Rosjan. Do sieci trafiło nagranie
Ukraiński wywiad opublikował nagranie pokazujące nawodne drony kamikadze, które "polują" na rosyjskie okręty wojenne znajdujące się na Morzu Czarnym. Film zawiera ujęcia z kilku różnych misji. Jak donosi serwis Militarny, widać na nim m.in. bezzałogowce Magura, które Ukraińcy wykorzystali do ataków przeprowadzonych na początku sierpnia.
Dron Magura V5 to jeden z najnowszych dodatków do armii bezzałogowców Ukrainy. Jak niedawno informowaliśmy, Ukraińcy zaprezentowali go na Międzynarodowych Targach Przemysłu Obronnego (IDEF 2023), które pod koniec lipca odbyły się w Turcji. Najwyraźniej urządzenia zostały już przetestowane w warunkach bojowych, co sugeruje nagranie opublikowane przez wywiad wojskowy Ukrainy (można je obejrzeć poniżej).
Ukraińskie drony nawodne "polują" na okręty wojenne Rosji
Materiał pokazuje polowanie bezzałogowców na rosyjskie okręty wojenne stacjonujące na Morzu Czarnym. Przynajmniej w części pokazanych misji nich wykorzystano właśnie Magurę, czyli wielozadaniowy statek nawodny. Jest to rozwiązanie nadające się m.in. do prowadzenia obserwacji, rozpoznania oraz misji bojowych, podczas których zamienia się w drona kamikadze.
Magura V5 (ang. Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus) to bezzałogowiec opracowany przez ukraińską firmę SpetsTechnoExport. Jego twórcy zwracają uwagę na dużą manewrowość, czy możliwość zdalnego uruchomienia tego rozwiązania, a także jego korzystną cenę. Dużą rolę odgrywa tutaj hydrodynamiczny kadłub V5, na który zwrócił uwagę ukraiński Portal Przemysłowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZOBACZ TAKŻE: Tech Summer Challenge: Honor Magic 5Pro, czyli trochę magii na wakacjach
Z dostępnych informacji wynika, że Magura V5 będzie miał 5,5 m długości, 1,5 m szerokości i zdolność do poruszania się z maksymalną prędkością 42 węzłów (jego deklarowana prędkość przelotowa to 22 węzły). Zasięg bezzałogowca jest szacowany na ok. 833 km, a ładowność na 320 kg. Portal Przemysłowy podaje, że komunikacja urządzenia ma bazować na sieci Wi-Fi Mesh (bezprzewodowej sieci kratowej) ze wzmacniaczem antenowym lub komunikacji satelitarnej.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski