Ukraińcy wyprzedzają harmonogram. Niedługo przesiądą się na prawdziwe F‑16

F-16 - zdjęcie ilustracyjne
F-16 - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © theaviationgeekclub
Karolina Modzelewska

23.10.2023 09:35, aktual.: 17.01.2024 15:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jurij Ignat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy poinformował, że ukraińscy piloci już wkrótce pod okiem instruktorów przesiądą się na prawdziwe myśliwce F-16. Dodał też, że piloci szybko opanowują program szkolenia i wyprzedzają przyjęty harmonogram. Ukraina wiąże spore nadzieje z nowoczesnymi myśliwcami czwartej generacji, które pomogą jej w obronie przestrzeni powietrznej przed rosyjskimi atakami.

Ukraińscy piloci do tej pory szkolili się na stymulatorach lotów, które odwzorowują kokpit amerykańskiego myśliwca. Ze słów Jurija Ignata wynika, że zmieni się to "w najbliższej przyszłości". Ukraińcy pod opieką instruktorów rozpoczną szkolenia na prawdziwych myśliwcach F-16. Kolejnym krokiem będą samodzielne loty.

Ukraińscy piloci szkolą się na F-16

Oczekujemy, że pierwsza grupa pilotów, która dziś szkoli się na symulatorach lotu w pełni odtwarzających kokpit samolotu, przejdzie do prawdziwego szkolenia i walki na F-16, już pod okiem instruktora. Powinno to nastąpić w najbliższej przyszłości - przekazał Ignat cytowany przez ukraiński serwis Militarny.

Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy zwrócił również uwagę, że partnerzy międzynarodowi zauważyli, że ukraińscy piloci szybko opanowują program szkolenia i wyprzedzają przyjęty harmonogram. Według niego wpływ na to miały wcześniejsze szkolenia przeprowadzone w Ukrainie. Po zakończeniu szkoleń Kijów otrzyma myśliwce od sojuszników. Jako pierwsze mają je przekazać Dania oraz Holandia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowoczesne myśliwce czwartej generacji mogą mieć istotny wpływ na przebieg działań prowadzonych zarówno przez Rosję, jak i Ukrainę w powietrzu. Kilkadziesiąt dodatkowych maszyn znacznie wzmocni możliwości Sił Zbrojnych Ukrainy w działaniach ofensywnych i defensywnych. Zwłaszcza że amerykańskie maszyny mogą przenosić szeroką gamę uzbrojenia, znacznie szerszą niż poradzieckie myśliwce, które obecnie używają Ukraińcy.

F-16 Fighting Falcon to wielozadaniowy myśliwiec czwartej generacji zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics i produkowany od połowy lat 70. XX w. Maszyny obecnie są produkowane przez koncern Lockheed Martin i cieszą się sporą popularnością na całym świecie. Często o F-16 mówi się jako o najpopularniejszym samolocie bojowym na świecie.

F-16 mają długość 15,03 m, rozpiętość skrzydeł 9,45 metra i mogą rozwijać prędkość do 2450 km/h. Ich zasięg sięga nawet 3200 km (lub 4220 km - z dodatkowymi zbiornikami paliwa). Dzięki nim Ukraińcy będą mogli korzystać z bardzo skutecznych pocisków AIM-120 AMRAAM, ale też zaawansowanych systemów WRE - rozpoznawczych oraz celowniczych.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie