Ukraińcy szykują "niespodzianki" dla Rosji. Mogą zaskoczyć Flotę Czarnomorską

Ukraińcy szykują "niespodzianki" dla Rosji. Mogą zaskoczyć Flotę Czarnomorską

Dron Sea Baby - zdjęcie poglądowe
Dron Sea Baby - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © YouTube
Karolina Modzelewska
26.03.2024 15:07, aktualizacja: 27.03.2024 15:16

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przygotowuje na 2024 r. nowe operacje specjalne, w szczególności operacje z wykorzystaniem dronów morskich Sea Baby. Taką informację przekazał ukraińskiemu serwisowi LIGA.net informator z sił bezpieczeństwa. Jego zdaniem Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk zapowiedział "niespodzianki" dla Rosji.

"Wiadomo, że służby specjalne nie tylko nie ujawniają swoich planów, ale też nie zawsze szczegółowo mówią o ostatecznych wynikach. Ale dziś SBU robi wszystko, aby przybliżyć Ukrainie zwycięstwo" - powiedział anonimowy rozmówca. Jako przykład podał przygotowywanie 35 dronów Sea Baby do misji bojowych na morzu. Oprócz tego Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ma pracować nad "nowymi, ściśle tajnymi operacjami".

Drony morskie postrachem Rosjan

Doniesienia o przygotowywaniu nowych ataków z użyciem dronów morskich mogą nie być dobrą informacją dla Rosjan, a szczególnie dla Floty Czarnomorskiej. Jednostka od dłuższego czasu mierzy się z licznymi problemami, które sprawiły, że została zmuszona do rezygnacji z działań ofensywnych na rzecz działań defensywnych. Pomimo tego, że jej okręty stoją zacumowane w portach, nadal toną. Zwrócił na to uwagę nawet brytyjski minister obrony Grant Shapps. Na platformie X napisał: "Rosja żegluje po Morzu Czarnym od 1783 roku, ale obecnie jest zmuszona zacumować swoją flotę w porcie. Nawet tam okręty Putina toną!".

Ukraińcy nie odpuszczają okazji do ataków - zarówno przy użyciu pocisków - takich jak np. Strom Shadow, które ostatnio uderzyły w dwa duże rosyjskie okręty desantowe - Jamał i Azow, jak i różnego rodzaju bezzałogowców. Od początku wojny Ukraińcy stale rozbudowują i udoskonalają flotę posiadanych dronów morskich. Wśród nich są wspomniane Sea Baby, które w ostatnim czasie Ukraińcy zmodernizowali, korzystając z dotychczas zgromadzonych doświadczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

SięKlika #28: Bon energetyczny, Najlepsze smartfony do gier, Pieniądze ze sprzedaży CO2

W marcu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaprezentowała prototyp zmodernizowanego drona morskiego Sea Baby, który otrzymał nazwę "Awdijiwka". Poinformowano również, że urządzenie "ma ulepszone parametry techniczne, lepsze możliwości bojowe i zwrotność" w porównaniu do wersji podstawowej. Jego zasięg wynosi ok. 1000 km. Według Ukraińców "nowy" Sea Baby może przenosić prawie tonę materiałów wybuchowych i jest uniwersalną platformą do przenoszenia różnych rodzajów broni.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie