Ukraina testuje system Wilcha-M. To kolejne próby [WIDEO]

Ukraina testuje system Wilcha-M. To kolejne próby [WIDEO]

Artyleryjski system rakietowy Wilcha-M
Artyleryjski system rakietowy Wilcha-M
Źródło zdjęć: © Ukroboronprom
Karolina Modzelewska
28.10.2021 14:17, aktualizacja: 24.02.2022 16:12

Ukraińskie Państwowe Kijowskie Biuro Projektowe "Łucz", które wchodzi w skład zrzeszenia Ukroboronprom, poinformowało, że razem z wojskiem przeprowadziło państwowe testy artyleryjskiego systemu rakietowego Wilcha-M kalibru 300 mm. Testy odbyły się na jednym z poligonów w obwodzie odeskim.

Artyleryjski system rakietowy Wilcha-M to zmodernizowana wersja systemu Wilcha, który trafił do uzbrojenia Sił Zbrojnych Ukrainy w 2018 roku, a obecnie jest produkowany seryjnie. Jak podaje "Łucz" celem modernizacji jest "zwiększenie zasięgu lotu i precyzji trafienia". Dzięki wprowadzonym ulepszeniom pociski 300 mm trafiają w cele naziemne znajdujące się w odległości ponad 100 kilometrów.

Ukraina przetestowała system rakietowy Wilcha-M

W trakcie państwowych testów, które odbyły się na jednym z poligonów w obwodzie odeskim, sprawdzano właściwości taktyczno-techniczne pocisków, systemy naprowadzania i zasięg lotu. Osiągnięte parametry będą oceniane przez ekspertów z państwowej komisji, która na ich podstawie opracuje propozycję przyjęcia Wilcha-M do służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Nagranie z testów znajduje się poniżej

Według serwisu Army Technology, system rakietowy Wilcha-M może niszczyć cele znajdujące się w obszarach koncentracji baterii artyleryjskich, stanowisk dowodzenia i składów amunicji. Jest dziesięć razy dokładniejszy niż starzejące się platformy Wilcha będące na uzbrojeniu ukraińskiej armii.

Wilcha-M bazuje na systemie BM-30 Smerch z czasów radzieckich. Każdy system jest obsługiwany przez czteroosobową załogę i może wystrzeliwać pojedynczy pociski lub ich serię. Jak zaznacza Army Technology, Wilcha-M jest w stanie wystrzelić nawet 12 razy w ciągu zaledwie 45 sekund. Masa każdego pocisku 300 mm Wilcha wynosi 800 kg.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (117)