Ukraina użyła Bayraktar TB2 w Doniecku. To pierwsza misja ofensywna
Siły Zbrojne Ukrainy po raz pierwszy wykorzystały turecki dron Bayraktar TB2 podczas misji ofensywnej przeciwko separatystom w obwodzie donieckim. Była to odpowiedź na ostrzał artyleryjski z baterii haubic D-30.
W listopadzie 2018 roku władze Ukrainy zakończyły negocjacje i podpisały umowę na zakup dronów Bayraktar TB2 z turecką spółką Baykar Makina. Pierwsze loty szkoleniowe maszyn odbyły się w maju 2020 roku, a ukraińskie media poinformowały, że 26 października przeprowadzono pierwszą misję ofensywną z użyciem Bayraktarów TB2. W trakcie działań doszło do zniszczenia jednego ze stanowisk ogniowych separatystów.
Bayraktar TB2 użyty w misji ofensywnej
Według ukraińskiego serwisu Inform Napalm, Bayraktar TB2 został użyty na rozkaz Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy gen. por. Walerego Załużnego do stłumienia ostrzału z baterii haubic D-30 rosyjskich sił okupacyjnych, które ostrzeliwały pozycje ukraińskie. Nagranie pokazujące misję można obejrzeć poniżej.
Całe zdarzenie zostało szczegółowo opisane na oficjalnym profilu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Z zamieszczonego wpisu można się dowiedzieć, że separatyści przeprowadzili atak na pozycje Połączonych Sił w rejonie wsi Hranitne. Podczas ostrzału rannych zostało dwóch żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, jeden z nich zginął.
Ukraińcy zażądali natychmiastowego zawieszenia broni, kontaktując się z SMM OBWE (Specjalną Misją Monitorującą (SMM) OBWE na Ukrainie), a notatka na ten temat została wysłana kanałami dyplomatycznymi. Kiedy żądanie nie spotkało się z żadną reakcją, wykorzystano Bayraktar TB2. Jak zaznacza Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, "bezzałogowy statek powietrzny nie przekroczył linii styku i zniszczył jedno działo kosztem rosyjskich sił okupacyjnych, bombą kierowaną. Po tym zaprzestano ostrzału pozycji ukraińskich"
Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy statek powietrzny o średniej wysokości i długiej wytrzymałości (MALE), zdolny do prowadzenia misji wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz ataków zbrojnych. Jak informowaliśmy już wcześniej, dron swoimi rozmiarami przypomina niewielki samolot. Rozpiętość jego skrzydeł to aż 12 metrów, a długość 6,5 metra. Szacuje się, że samolot może pozostawać w powietrzu ponad dobę.
Dron może przenosić 65 kg uzbrojenia na czterech podskrzydłowych punktach podwieszeń. W jego przypadku wykorzystywana jest amunicja precyzyjna. O jej wariantach Łukasz Michalik pisał tutaj. Serwis Inform Napalm zaznaczył, że w przypadku opisywanej misji, Siły Zbrojne Ukrainy prawdopodobnie użyły "najmniejszej amunicji do BSP Bayraktar TB2 – MAM-C".