Trwa ładowanie...
d2knckr

Ukraina chwali się swoją artylerią rakietową R-360 Neptun [WIDEO]

Ukraiński MON wykonał publiczny test mobilnej artylerii rakietowej RK-360MT Neptun, skuteczniej odpalając dwie rakiety na poligonie w okolicach Odessy. Oficjalny zasięg rakiety to 280 km.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Artyleria rakietowa Neptun w akcji.
Artyleria rakietowa Neptun w akcji. (YouTube)
d2knckr

Prezentacja możliwości Neptuna jest wizerunkowym zwycięstwem ukraińskiego wojska i przemysłu obronnego. Zestaw mobilnej artylerii rakietowej RK-360MT Neptun został zaprojektowany i zbudowany dzięki możliwościom ukraińskiego przemysłu, bez pomocy z zewnątrz.

Według ukraińskiego ministerstwa obrony rakiety zestawu Neptun mają 280 km zasięgu i mogą przenosić ładunki o masie do 150 kg z prędkością 900 km/h. Zestaw jest w stanie wystrzelić 24 rakiety w 20 sekund (po 6 w pięciosekundowych odstępach).

d2knckr

Nie jest to pierwszy publicznie pokazany test R-360, ale pierwszy pokazujący salwę dwóch rakiet. Działanie Neptuna można było oglądać już wcześniej, ostatnio w kwietniu tego roku. Nagranie z testu, które można zobaczyć poniżej, jest o tyle ciekawe, że rakietę śledzi ukraiński MIG-29 aż do samego trafienia w cel.

Wojsko Polskie także będzie miało własną artylerie rakietową. W przeciwieństwo do Ukrainy, Polska nie opracuje swojego systemu, a kupi go od Amerykanów. Będą to wyrzutnie HIMARS, które w Polsce będą nosiły kryptonim "Homar".

d2knckr

Podziel się opinią

Share

d2knckr

d2knckr
Więcej tematów