Rosja: Na niebie nie pojawiło się Słońce. Panika wśród Rosjan [Zobacz wideo]

Rosja: Na niebie nie pojawiło się Słońce. Panika wśród Rosjan [Zobacz wideo]

Rosja: Na niebie nie pojawiło się Słońce. Panika wśród Rosjan [Zobacz wideo]
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Якутия24
Karolina Modzelewska
21.08.2019 08:57, aktualizacja: 21.08.2019 09:19

Rosyjskie niebo spowijały ciemności, pomimo tego, że nastał ranek, a zegar pokazywał godzinę 8. Zdarzenie zaskoczyło Rosjan i wzbudziło wśród nich panikę. Za sprawą internetu dowiedział się o nim cały świat.

Na wschodzie Rosji doszło do nietypowego zdarzenia. W niewielkim miasteczku Wierchojańsk oraz w jego okolicach Słońce nie pojawiło się na niebie, chociaż w tym regionie świeciło już od czterech godzin.

Chmury powstają na skutek pożarów

Prawdopodobną przyczyną zajścia są pożary, które trawią Syberię. W ich trakcie do atmosfery dostaje się tlenek węgla, przyczyniający się do powstawania bardzo gęstych, czarnych chmur. Nie przepuszczają one promieni słonecznych.

-Tę sytuację można porównać do tego, co dzieje się, kiedy zbiera się na deszcz – powiedział Jewgienij Tiszkowiec, ekspert z rosyjskiego serwisu pogodowego Fobos. Tiszkowiec dodał, że całe zdarzenie wymaga dalszych badań i nie można jednoznacznie powiedzieć, że jego wyłączną przyczyną są pożary.

Ciemny poranek w Brazylii

Do podobnego zajścia doszło w São Paulo, które pogrążyło się w ciemnościach 19 sierpnia. Gęsty dym, który spowił niebo, wywołały pożary lasów tropikalnych w stanie Rondônia oraz w graniczącej z Brazylią Boliwii.

Pożary w Amazonii nie są zjawiskiem naturalnym. W badaniu z 2018 roku opublikowanym na łamach czasopisma Nature Communications, naukowcy podkreślali, że pożary powstają na skutek kombinacji susz i ludzkich działań.

Wszystko wskazuje na to, że nietypowe zdarzenia są efektem zmieniającego się klimatu oraz degradacji środowiska naturalnego przez człowieka.

Źródło: Live Science.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)