Ubrania z wszytymi czujnikami i silniczkami

Ubrania z wplecionymi w tkaninę sensorami pomagają nauczyć się poprawnie ćwiczyć pilates. Silniczki wibracyjne nakierowują na odpowiednie ułożenie mięśni, aby ćwiczenia przyniosły efekt. Działanie systemu "Move" zaprezentowali amerykańscy naukowcy.

Ubrania z wszytymi czujnikami i silniczkami

20.08.2012 | aktual.: 20.08.2012 12:48

Celem projektu "Move", prowadzonego przez Jennifer Darmour, było stworzenie ubrania z wbudowanymi czujnikami, które mogą pomóc ludziom poprawić ich technikę w ćwiczeniach pilates, popularnego treningu, który wymaga precyzyjnego napinania mięśni pleców i brzucha.

Brak wyprostowanych pleców, ustawienie pod złym kątem bioder lub brak napięcia mięśni brzucha to najczęstsze błędy, które popełniają ćwiczący, jak wynika z współpracy Darmour z instruktorami pilatesu.

Czujniki, znajdujące się w ubraniu, wykrywają rozbieżności (jak na przykład wypchnięcie biodra, zamiast skierowania go w dół) a małe silniki wibracyjne pomagają nakierować ruch na odpowiednie tory. Kiedy ruch zostanie wykonany poprawnie, zostanie to zasygnalizowane trzema brzęczkami.

Każdy strój zawiera cztery czujniki wplecione we włókna przewodzące impulsy. Położone są one z przodu, tyłu i po bokach ciała.

System "Move" przekazuje również informacje o położeniu ciała przez Bluetooth do smartfona, a towarzysząca aplikacja pozwala użytkownikom analizować, jak dobrze wykonywali swoje ćwiczenia. Program zbiera informacje o całym treningu i przedstawia je jako animacje, która może być pomocna w zrozumieniu, gdzie popełnia się błędy.

Chociaż program "Move" jest skierowany do osób ćwiczących pilates, doktor Darmour chce, aby korzystały z niego też osoby, które uprawiają sporty, w których ważne jest prawidłowe ustawienie ciała, na przykład golf czy baseball.

W odróżnieniu od wielu noszonych na ciele systemów sensorycznych, sytemu "Move" się nie czuje. Tkaniny wykonane są z takich samych materiałów, jak standardowe ubrania do ćwiczeń, zaś czujniki są wplecione niewidocznie w tkaninę i szwy. Praca była prezentowana na konferencji "Technologie do ubrania" w San Francisco w zeszłym miesiącu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)