Twórca WWW: w Internet Explorerze nie podoba mi się...

Twórca WWW: w Internet Explorerze nie podoba mi się...
Źródło zdjęć: © Microsoft

12.09.2008 11:01, aktual.: 12.09.2008 12:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tim Berners-Lee, nazywany ojcem Internetu, w jednym z ostatnio udzielonych wywiadów przyznaje, że chociaż zwykle nie lubi wyrażać swoich preferencji odnośnie różnych przeglądarek internetowych, to jest coś, co w jednej z takich aplikacji nie daje mu spokoju.

Tim Berners Lee jest dyrektorem World Wide Web Consortium, wykłada również na Uniwersytecie Southampton i w Massachusetts Institute of Technology. Uważa on, że przeglądarka Microsoftu pozostaje w tyle za konkurencją z uwagi na sposób, w jaki radzi (albo raczej: nie radzi) sobie z grafiką wektorową w formacie SVG. Obrazek zapisany w tej postaci może zostać przeskalowany i dopasowany do ekranu monitora oraz powiększony bez ryzyka utraty jakości i ostrości (co jest typowe dla grafiki bitmapowej).

Obraz
© Tim Berners Lee (fot. AFP)

Podczas gdy Firefox, Safari czy inne przeglądarki posiadają wbudowaną obsługę grafiki SVG, Microsoft opiera się na wtyczce dostarczanej przez Adobe, którą trzeba pobrać, aby w oknie Internet Explorera wyświetlić takie obiekty. Berners-Lee zwraca uwagę, że odnosi się to nawet do udostępnionej ostatnio drugiej bety przeglądarki z Redmond. Tymczasem 1 stycznia 2009 r. Adobe zakończy wsparcie wspomnianej wtyczki i nie jest jasne, czy od tego czasu będzie ona dostępna do pobrania ze strony firmy.

Gwoli ścisłości należy dodać, że Microsoft w swoją aplikację wbudował obsługę innego formatu zapisu grafiki wektorowej na potrzeby Sieci, a mianowicie VML - Vector Markup Language, tyle że już w 2001 r. World Wide Web Consortium zaleciło stosowanie SVG.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)