Twój pies naprawdę chce Cię uratować. Naukowcy mają na to dowody

Pies zmierzający człowiekowi na ratunek to dość popularny obraz utrwalony w naszych wyobrażeniach. Każdy z nas słyszał o pomocnych bernardynach czy wiernej i wytrwałej Lassie. Jak się jednak okazuje, psy ruszają człowiekowi na ratunek nie tylko w filmach, ale i w prawdziwym życiu. Potwierdzają to badania naukowe.

Twój pies naprawdę chce Cię uratować. Naukowcy mają na to dowody
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska

Najnowsze badania, które zostały opublikowane na łamach PLOS One, wskazują, że nasi psi towarzysze naprawdę chcą nas uratować przed niebezpieczeństwami. Jest jeden szczegół. Muszą wiedzieć, w jaki sposób to zrobić.

Eksperymenty sprawdzające zachowania psów

Seria skomplikowanych eksperymentów miała wykazać, że psy działały pod wpływem impulsu ratunkowego, a nie chęci zdobycia smakołyków lub kontaktu z właścicielem. W głównych testach uczestniczyło 60 domowych psów. Każdego z właścicieli uwięziono w dużym pudle z lekkimi drzwiami, które można łatwo przesunąć łapą. Zostali również pouczeni, aby w autentyczny sposób wołać o pomoc z pudełka.

- Około jedna trzecia psów uratowała zrozpaczonego właściciela, co samo w sobie nie wydaje się zbyt imponujące, ale naprawdę robi wrażenie, gdy się im przyjrzy - mówi psycholog Joshua Van Bourg z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie.

Zobacz też: Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę.

Van Bourg podkreślił, że wiele psów chciało uratować swoich właścicieli, ale nie wiedziało jak, a wyniki uwzględniają tylko te zwierzęta, którym udało się otworzyć drzwi. Innymi słowy, badania sugerują, że więcej psów chciało uratować swoich właścicieli, ale nie wiedziało, jak to zrobić.

W teście, w którym jedzenie zostało wrzucone do pudełka na oczach psów, bez obecności właściciela, 19 z 60 psów odzyskało przekąskę - w porównaniu z 20 z 60 w testach dotyczących właścicieli w niebezpieczeństwie.

Spośród 19 psów, które wydostały przekąskę, 16 uwolniło swoich właścicieli z niewoli w drugim eksperymencie. Wskaźnik reakcji wynosi więc 84 procent. Wydaje się, że większość psich towarzyszy chce nam pomóc w trudnych chwilach, ale najpierw muszą wiedzieć, jak to zrobić.

Motywacje działań psów

Naukowcy podjęli inne kroki w celu ustalenia motywacji psów. Właściciele nie mieli prawa wypowiadać imion swoich psów - aby upewnić się, że psy nie wykonują tylko rozkazów. Osobny test polegał na tym, że właściciele po prostu czytali czasopismo w pudełku, aby porównać je z testem, w którym znajdowali się w niebezpieczeństwie.

- Podczas testu niebezpieczeństwa psy były znacznie bardziej zestresowane - przyznał Van Bourg. Część z nich wyła, a część szczekała. Naukowcy uważają, że zwierzęta "zarażają" się emocjami od swoich właścicieli.

Fakt, że prawie tyle samo psów otworzyło pudełko w celu zdobycia pożywienia, jak w celu uratowania ich właścicieli, sugeruje, że te dwa działania są postrzegane przez zwierzęta jako podobnie nagradzające.

- Fascynujące w tym badaniu jest to, że pokazuje psy, które naprawdę troszczą się o swoich ludzi - powiedziała psycholog Clive Wynne z Arizona State University.

wiadomościpsyeksperyment

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)