Twój e-PIT już od 15 lutego. Rozlicz się z profilem zaufanym - zachęca Ministerstwo Cyfryzacji

Twój e‑PIT już od 15 lutego. Rozlicz się z profilem zaufanym - zachęca Ministerstwo Cyfryzacji

Twój e-PIT już od 15 lutego. Rozlicz się z profilem zaufanym - zachęca Ministerstwo Cyfryzacji
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
13.02.2020 16:55

Już 15 lutego podatnicy ponownie będą mogli zalogować się do systemu Twój e-PIT i rozliczyć się z urzędem skarbowym. - PIT-y na start! Najprostszy sposób sprawdzenia rozliczenia? Profil zaufany - czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

W najbliższy weekend ponownie ruszy rządowy program "Twój e-PIT". - Grzejecie już klawiatury, przygotowując się do sprawdzenia swojego e-PITa? Nieważne, że sobota, zrobicie to pierwszego możliwego dnia, czyli 15 lutego? Świetnie! Pamiętajcie, że najwygodniejszym i najszybszym na to sposobem jest logowanie przez profil zaufany - czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Na stronie gov.pl możemy dowiedzieć się także o drugim sposobie na zalogowanie się do systemu Ministerstwa Finansów. Jak czytamy, wymaga on jednak zdecydowanie większego zaangażowania.

- Jeśli nie profil zaufany, to co? PESEL (lub NIP i data urodzenia), jedna z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika (np. z PIT-11 za 2019 r.), kwota przychodu z deklaracji za 2018 r., a później potwierdzenie kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2018 r. i gotowe! Ciekawe, ilu z Was w tej chwili zadało sobie pytanie, gdzie ma PIT-y z poprzednich lat? Sami widzicie, że profil zaufany to zdecydowanie droga na skróty - czytamy w komunikacie.

Profil zaufany najlepszym sposobem

Jak możemy przeczytać, profil zaufany bez żadnych wątpliwości powinny założyć osoby, które swoją pierwszą pracę zaczęły w 2019 r. i nie mają niezbędnych danych uwierzytelniających. Zalogowanie się przez profil zaufany to jedyny sposób, by uzyskały dostęp do swojego rozliczenia podatkowego.

- Możliwość szybkiego sprawdzenia swojego e-PITa to tylko jedna z wielu korzyści posiadania profilu zaufanego. PZ to także najprostszy sposób zalogowania się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, Internetowego Konta Pacjenta, a przede wszystkim korzystania z usług e-administracji - wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- Mając profil zaufany od ręki złożymy wniosek o 500+, wniosek o dofinansowanie w programie "Mój prąd”, czy zgłosimy zbycie lub nabycie pojazdu. A wszystko to bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie – dodaje szef resortu.

Jak założyć profil zaufany?

Najszybsza droga to założenie profilu zaufanego przez bankowość elektroniczną. Wystarczy, że posiadamy konto w jednym z banków, które dają taką możliwość (PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, platforma Envelo). Wtedy cała procedura ograniczy się do wypełnienia krótkiego internetowego formularza.

- Druga opcja to wypełnienie formularza na stronie www.pz.gov.pl, a później potwierdzenie swojego PZta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających. Brzmi poważnie? Bez obaw, w Twojej okolicy na pewno działa taki punkt. To np. poczta, czy urząd gminy - czytamy na stronie.

- Swój profil zaufany ma już ponad 5 milionów Polaków, a czas rozliczeń podatkowych to ten moment w roku, kiedy zakładamy go najczęściej. Ty też chcesz to zrobić? Podążaj za naszymi wskazówkami, a zajmie Ci to zdecydowanie mniej czasu, niż znalezienie PITa z ubiegłego roku - zachęca Ministerstwo Cyfryzacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)