TVP stawia na cyfrową rekonstrukcję filmów i seriali. Zdigitalizowano blisko 3 tys. produkcji
31.05.2021 09:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
TVP zrekonstruowała cyfrowo blisko 3 tys. produkcji, w tym znane i lubiane seriale, filmy, programy dla dzieci, audycje edukacyjne oraz spektakle Teatru Telewizji. Prace przeprowadzono w pracowni Digitalizacji i Rekonstrukcji Telewizji Polskiej przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii.
Telewizja Polska w swoich 18 archiwach posiada ponad 1,5 mln audycji, których część jest zapisana na nośnikach magnetycznych, a część na nośnikach światłoczułych. Te ostatnie dają większe możliwości cyfrowej rekonstrukcji obrazu. To właśnie na nich skupiono się w pracowni Digitalizacji i Rekonstrukcji.
TVP odświeża stare produkcje
Specjaliści zajmujący się rekonstrukcją obrazów wykorzystali nowoczesne magnetofony, skanery i zaawansowane oprogramowanie, aby nadać nowej jakości takim produkcjom jak, chociażby "Lalka", "Noce i dnie", "Ekstradycja", czy "Polskie Drogi".
- Proces rekonstrukcji cyfrowej to oczywiście wspomniane nowoczesne technologie, jednak praca ta byłaby niemożliwa bez kilkudziesięcioosobowego zespołu pracowników Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP, który dokonuje iście benedyktyńskiej pracy, nadając filmom nowe życie – mówił Przemysław Herburt, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP, rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.
Proces digitalizacji filmów i seriali
Proces cyfrowej rekonstrukcji obrazu wiąże się z koniecznością zamiany sygnały analogowego na sygnał cyfrowy. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne technologie, aby poprawić jakość dźwięku i obrazu. Najczęściej jest to mikrofilmowanie i skanowanie, uznawane za techniki najbardziej profesjonalne.
Mikrofilmowanie i skanowanie cieszą się dużą popularnością, ponieważ ryzyko uszkodzenia materiałów filmowych jest niewielkie. Technika jest najbezpieczniejszą i jednocześnie najtrwalszą metodą zabezpieczania posiadanych produkcji. W jej przypadku potrzeba zaawansowanego technologicznie sprzętu technologicznego m.in. specjalnych systemów do korekcji barwnej, korekcji ziarnistości, miernika sygnału wizyjnego, skanera filmowego czy monitorów referencyjnych.