Turecki naukowiec skazany na 15 miesięcy więzienia z powodu opublikowanych badań

Turecki naukowiec skazany na 15 miesięcy więzienia z powodu opublikowanych badań
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

30.09.2019 15:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Turecki inżynier żywności i ekologiczny aktywista Bülent Şık został skazany na 15 miesięcy więzienia po opublikowaniu badań łączących toksyczne zanieczyszczenia z wysoką zachorowalnością na nowotwory w zachodniej Turcji.

Badanie zostało zlecone przez tureckie Ministerstwo Zdrowia w celu sprawdzenia, czy istnieje związek pomiędzy toksycznością gleby, wody i żywności, a wysoką zachorowalnością na raka w zachodnim rejonie Turcji.

Bülent przez 5 lat pracował nad sprawą i odkrył, razem ze swoim zespołem naukowców, że na badanym terenie próbki żywności i wody posiadają, m.in. niebezpieczne poziomy pestycydów oraz metali ciężkich, takich jak ołów, arsen, aluminium i chrom.

Władze zaniechały działań

Badanie zostało zakończone w 2015 roku i wtedy Şık wezwał urzędników państwowych do działań w tej sprawie. Przez 3 lata jednak władze pozostały bezczynne, więc naukowiec postanowił opublikować wyniki swoich badań w "Cumhuriyet", stambulskiej gazecie, która była wcześniej obiektem rządowych ataków.

W ten sposób, według tureckiego rządu, Bülent ujawnił poufne informacje. Mimo że służyły one dobru publicznemu.

Naukowiec mógł uniknąć więzienia i przyjąć karę w zawieszeniu, ale nie zgodził się na takie rozwiązanie. Obecnie pozostaje wolny do czasu apelacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także