Turcja w Syrii. Kurdowie zawarli porozumienie z rządem w Damaszku

Turcja w Syrii. Kurdowie zawarli porozumienie z rządem w Damaszku

Turcja w Syrii. Kurdowie zawarli porozumienie z rządem w Damaszku
Źródło zdjęć: © East News | AFP PHOTO/STRINGER
14.10.2019 07:59

Kurdowie zawarli porozumienie z przedstawicielami rządu Syrii, którzy zgodzili się wysłać wojsko, by stawić opór tureckiej ofensywie. Do negocjacji doszło w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim w Latakii.

Jak podaje Agencja Reuters, Kurdyjska Autonomiczna Administracja Syrii Północnej i Wschodniej poinformowała, że rząd w Damaszku zgodził się udzielić wsparcia, by odeprzeć wojska tureckie z północy Syrii. Arma syryjska ma "wyzwolić tereny" będące pod kontrolą Turcji. Oficjalne syryjskie media potwierdziły tę informację.

Według podanych informacji, wojska syryjskie mają w ciągu 48 godzin trafić do do miasta Ajn al-Arab (kurd. Kobane) oraz pobliskiego Manbidż. Oba miasta znajdują się pod kontrolą kurdyjskie milicje Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG).

Jak podaje Reuters, do negocjacji pomiędzy rządem Syrii a Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF) były prowadzone w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim w Latakii. Jak donoszą media, decyzja rządu ma doprowadzić do "porozumienia, które powstrzyma wojnę".

Przypominamy, że turecka ofensywa rozpoczęła się w środę (9 października), kiedy USA podjęło decyzję o wycofaniu żołnierzy z północy Syrii. Działania wojskowe wymierzone zostały w Kurdów których tureckie władze uważają za terrorystów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)