Trwa ładowanie...
d1k9a03

USA nie weźmie udziału w operacji Turcji na północy Syrii - informuje Biały Dom

Oddziały USA w Syrii wycofają się z obszaru przy granicy z Turcją. - Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych nie będą wspierać tej operacji ani nie będą w żaden sposób w nią zaangażowane - ogłosił w niedzielę Biały Dom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Turcja szykuje się do wojny. USA się wycofuje
Turcja szykuje się do wojny. USA się wycofuje (Shutterstock.com)
d1k9a03

Stany Zjednoczone oficjalnie potwierdziły informacje o planach wojennych Turcji na terenie Syrii. Biały Dom ogłosił jednocześnie, że odziały USA wycofują się z tego obszaru i nie będą zaangażowane w planowaną przez Ankarę operację.

- Turcja wkrótce przystąpi do swojej od dawna planowanej operacji na północy Syrii. Stany Zjednoczone nie będą wspierać tej operacji ani nie będą w żaden sposób w nią zaangażowane, nie będą także, w związku ze zwycięstwem nad "kalifatem" ISIS, znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie tych terenów - podał Biały Dom w komunikacie po rozmowie telefonicznej prezydentów obu państw, Recepa Tayyipa Erdogana i Donalda Trumpa.

Zobacz także: Baza USA w Somalii zaatakowana przez dżihadystów. Terroryści otworzyli ogień

d1k9a03

W oświadczeniu dodano również, że od teraz za wszystkich bojowników Państwa Islamskiego schwytanych w ciągu ostatnich dwóch lat na tych terenach, odpowiedzialna będzie Turcja. Chodzi m.in. o dżihadystów przetrzymywanych przez wspierane przez USA siły kurdyjskie.

- Rząd USA naciskał na Francję, Niemcy i inne europejskie kraje, z których pochodzi wielu bojowników ISIS, żeby zabrali ich z powrotem, ale one odmówiły. Stany Zjednoczone nie będą ich przetrzymywać, bo mogłoby to trwać latami i być bardzo kosztowne dla amerykańskiego podatnika – oświadczył Waszyngton.

7 sierpnia 2019 roku, USA i Turcja zgodziły się na utworzenie strefy bezpieczeństwa na północnym wschodzie Syrii, aby zabezpieczyć terytorium niegdyś znajdujące się pod kontrolą ISIS. Tureckie media twierdzą, że w listopadzie dojdzie do spotkania Erdogana i Trumpa. Jak informuje ABC News, Biały Dom nie potwierdził tych informacji.

Czyta także: USA ma na Pacyfiku nową potężną broń

d1k9a03

Podziel się opinią

Share
d1k9a03
d1k9a03
Więcej tematów