ycipk-1cbczu

USA nie weźmie udziału w operacji Turcji na północy Syrii - informuje Biały Dom

Oddziały USA w Syrii wycofają się z obszaru przy granicy z Turcją. - Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych nie będą wspierać tej operacji ani nie będą w żaden sposób w nią zaangażowane - ogłosił w niedzielę Biały Dom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Turcja szykuje się do wojny. USA się wycofuje
Turcja szykuje się do wojny. USA się wycofuje (Shutterstock.com)
ycipk-1cbczu

Stany Zjednoczone oficjalnie potwierdziły informacje o planach wojennych Turcji na terenie Syrii. Biały Dom ogłosił jednocześnie, że odziały USA wycofują się z tego obszaru i nie będą zaangażowane w planowaną przez Ankarę operację.

- Turcja wkrótce przystąpi do swojej od dawna planowanej operacji na północy Syrii. Stany Zjednoczone nie będą wspierać tej operacji ani nie będą w żaden sposób w nią zaangażowane, nie będą także, w związku ze zwycięstwem nad "kalifatem" ISIS, znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie tych terenów - podał Biały Dom w komunikacie po rozmowie telefonicznej prezydentów obu państw, Recepa Tayyipa Erdogana i Donalda Trumpa.

ycipk-1cbczu

Zobacz także: Baza USA w Somalii zaatakowana przez dżihadystów. Terroryści otworzyli ogień

W oświadczeniu dodano również, że od teraz za wszystkich bojowników Państwa Islamskiego schwytanych w ciągu ostatnich dwóch lat na tych terenach, odpowiedzialna będzie Turcja. Chodzi m.in. o dżihadystów przetrzymywanych przez wspierane przez USA siły kurdyjskie.

- Rząd USA naciskał na Francję, Niemcy i inne europejskie kraje, z których pochodzi wielu bojowników ISIS, żeby zabrali ich z powrotem, ale one odmówiły. Stany Zjednoczone nie będą ich przetrzymywać, bo mogłoby to trwać latami i być bardzo kosztowne dla amerykańskiego podatnika – oświadczył Waszyngton.

ycipk-1cbczu

7 sierpnia 2019 roku, USA i Turcja zgodziły się na utworzenie strefy bezpieczeństwa na północnym wschodzie Syrii, aby zabezpieczyć terytorium niegdyś znajdujące się pod kontrolą ISIS. Tureckie media twierdzą, że w listopadzie dojdzie do spotkania Erdogana i Trumpa. Jak informuje ABC News, Biały Dom nie potwierdził tych informacji.

Czyta także: USA ma na Pacyfiku nową potężną broń

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1cbczu

ycipk-1cbczu
ycipk-1cbczu