Tunel czasoprzestrzenny w środku Drogi Mlecznej? Może prowadzić do innych galaktyk

Tunel czasoprzestrzenny w środku Drogi Mlecznej? Może prowadzić do innych galaktyk

Tunel czasoprzestrzenny w środku Drogi Mlecznej? Może prowadzić do innych galaktyk
Źródło zdjęć: © Getty Images | NASA
Arkadiusz Stando
23.11.2017 13:58, aktualizacja: 26.02.2019 11:30

Naukowcy z Triestu alarmują, że w środku Drogi Mlecznej może znajdować się tunel czasoprzestrzenny. Czy korzystają z niego obcy?

Według naukowców z International School for Advanced Studies w Trieście, tunele czasoprzestrzenne mogą istnieć w ciemnej materii, w samym centrum Drogi Mlecznej. Twierdzą również, że takie tunele mogą znajdować się we wszystkich galaktykach spiralnych.

Przechodząc przez taki hipotetyczny tunel, można przebyć niewyobrażalną odległość w minimalnym czasie. Oczywiście to wciąż tylko teoria. Naukowcy wciąż próbują udowodnić, czy jest to możliwe i zgodne z zasadami fizyki.

Według Teorii Względności Einsteina czas i przestrzeń są połączone i razem formują czasoprzestrzeń. Jej największym zakrzywieniem jest czarna dziura. Zgodnie z teorią względności, do jej powstania niezbędna jest wystarczająco duża masa w odpowiednio małej objętości.

Idea tuneli czasoprzestrzennych opiera się na teorii względności i obliczeniach Karla Schwarzschilda. Według Schwarzschilda "każdy obiekt, który zbliży się do czarnej dziury na określoną odległość, zostanie do niej wessany i znajdzie się z drugiej strony czasoprzestrzeni".

To oznacza, że wedle jego teorii jest możliwe istnienie tzw. mostów Einsteina-Rosena, inaczej zwanymi tunelami czasoprzestrzennymi.

W 2015 roku opublikowano wyniki badań prowadzonych na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie. Udało się wtedy stworzyć magnetyczny odpowiednik tunelu czasoprzestrzennego.

Według eksperymentów które przeprowadzili naukowcy, można by przemieścić pole magnetyczne generowane przez fizyczny obiekt w takim tunelu. Nie udało się natomiast przetransferować materii.

Marzysz o nowym komputerze, ale nie chcesz przepłacić? Sprawdź rabaty na Sferis promocje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)