ycipk-3ssv9j

Trzy miliony dolarów dla naukowców. Za teorię supergrawitacji

To oni rozpędzili dzisiejszą fizykę. Sergio Ferrara, Dan Freedman i Peter van Nieuwenhuizen podzielą się nagrodą Breakthrough, która została im przyznana za opracowanie teorii supergrawitacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od lewej: Peter van Nieuwenhuizen, Sergio Ferrara i Daniel Freedman, zwycięzcy nagrody Breakthrough, autorzy teorii supergrawitacji.
Od lewej: Peter van Nieuwenhuizen, Sergio Ferrara i Daniel Freedman, zwycięzcy nagrody Breakthrough, autorzy teorii supergrawitacji. (CERN)
ycipk-3ssv9j

Jednym z największych problemów dzisiejszej fizyki jest to, że zachowania najmniejszych cząstek można wyjaśnić teoriami mechaniki kwantowej, ale jednocześnie kiedy zastosuje się do nich teorię rządzącą grawitacją (zwaną ogólną teorią względności) stają się one nieuzasadnione.

Rozwiązaniem supergrawitacja

ycipk-3ssv9j

Teoria supergrawitacji stała się jednym ze sposobów wyjaśnienia tego problemu. Została opracowana w 1976 roku, wspólnymi siłami przez Freedmana (obecnie członek Instytutu Technologii w Massachusetts ), Ferrarę (obecnie Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles) i vana Nieuwenhuizena (obecnie Uniwersytet Stony Brook).

Supergrawitacja jest teorią, która rozszerza teorię grawitacji Einsteina o uwzględnienie zmiennych kwantowych w strukturze czasoprzestrzeni. Supergrawitacja była niezwykle ważna w wielu późniejszych osiągnięciach naukowych. - powiedział Edward Witten, wpływowy fizyk teoretyczny z Institute for Advanced Study w New Jersey, który również jest laureatem nagrody Breakthrough.

Jednak teoria supergrawitacji i inne teorie supersymetryczne zaczęły tracić przychylność niektórych fizyków. Stało się to, ponieważ akceleratory cząstek jak dotąd nie znalazły żadnych dowodów na istnienie cząstek supersymetrycznych.

ycipk-3ssv9j

Trzy miliony dolarów nagrody

Nie miało to jednak wpływu na nagrodę. W przeciwieństwie do Nagrody Nobla, nagroda Breakthrough może zostać przyznana wpływowym pracom teoretycznym, które nie zostały udowodnione - kilka razy zdobyła ją teoria strun. Nawet jeśli supersymetryczne cząsteczki nigdy nie zostaną odkryte, to teoria supergrawitacji pozostanie ważną pracą matematyczną.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3ssv9j

ycipk-3ssv9j
ycipk-3ssv9j