Trzęsienie ziemi ujawniło tajemnicę piramidy. Dwie ukryte komnaty
Silne trzęsienie ziemi w Meksyku, o sile 7,1 stopnia miało miejsce 19 września ubiegłego roku. W jego wyniku zginęło ponad 370 osób, a tysiące budynków zostało zniszczonych. Okazuje się, że trzęsienie odkryło również tajemnicę azteckiej piramidy.
16.07.2018 | aktual.: 16.07.2018 13:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy natrafili na dwie świątynie ukryte w piramidzie Teopanzolco, w stanie Morelos. Górna część piramidy uległa znacznemu zniszczeniu podczas trzęsienia. Tym samym odkryło wejścia do dwóch ukrytych wcześniej komnat historycznej piramidy.
Gdy naukowcy zauważyli uszkodzenie konstrukcji starej budowli, natychmiast postanowili sprawdzić, jakie skutki miało trzęsienie dla wnętrza piramidy. Badacze z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii w Meksyku użyli specjalnego radaru, do określenia stanu budowli.
Ku zaskoczeniu naukowców, obrazy z radaru ujawniły obecność dwóch "bliźniaczych świątyń". Pierwsza z nich była poświęcona bóstwu deszczu i płodności ziemi - Tlaloc. Druga, była świątynią Huitzilopochtli, najważniejszego bóstwa w mitologii Azteków. Niestety obie z nich były w opłakanym stanie, nie tylko przez trzęsienie ziemi, ale także przez wieki wpływu wilgoci.
Po dokładnym przeanalizowaniu ścian i zawartości świątyń, archeologowie ustalili, że piramida jest znacznie starsza niż się wydawało. Pierwotnie zakładano, że pochodzi z wczesnego okresu Mezomaeryki, lat około 1200-1500. Jednakże, dwie świątynie wykazują ślady pochodzenia z okresu środkowego, lat około 1150-1200.