"Trident Juncture 2018". NATO przeprowadzi największe ćwiczenia od lat

"Trident Juncture 2018". NATO przeprowadzi największe ćwiczenia od lat

"Trident Juncture 2018". NATO przeprowadzi największe ćwiczenia od lat
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy | Materiały prasowe
Adam Bednarek
10.10.2018 14:42, aktualizacja: 10.10.2018 15:00

Najpierw największe manewry od lat przeprowadziła Rosja, teraz podobne szkolenia szykuje NATO. Wątek rosyjski pojawia się nie przez przypadek - nie mówi się tego wprost, ale NATO testuje gotowość na zagrożenie ze strony Rosji.

Ćwiczenia pod kryptonimem "Trident Juncture 2018" rozpoczną się 25 października i potrwają do 23 listopada. Weźmie w nich udział przeszło 50 tys. żołnierzy NATO oraz wojsk z Finlandii i Szwecji. Najwięcej uczestników - 10 tys. - wysyła Norwegia, gospodarz manewrów. Wojska NATO ćwiczyć mają reakcję na zaatakowanie jednego z państw członkowskich Sojuszu.

I choć oficjalnie "Trident Juncture 2018" nie sugerują zagrożenia ze strony konkretnego państwa, to natowscy dyplomaci potwierdzają, że gospodarz nie został wybrany przez przypadek. Norwegia graniczy z Rosją. A samo NATO wznowiło ćwiczenia po rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 r.

W tegorocznych manewrach udział weźmie 150 samolotów, 10 tysięcy pojazdów i 60 okrętów. Wykorzystany zostanie też amerykański lotniskowiec USS Harry Truman.

- Będzie to bardzo realistyczny test dla nas wszystkich - powiedział norweski generał Rune Jakobsen, cytowany przez portal polskieradio.pl.

Przypomnijmy, że niedawno największe manewry od lat przeprowadzili Rosjanie. Według oficjalnych danych Moskwy brało w nich udział 300 tys. żołnierzy.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)