Rosja szykuje imponujące manewry wojskowe. Największe od 40 lat

Rosja szykuje imponujące manewry wojskowe. Największe od 40 lat

Rosja szykuje imponujące manewry wojskowe. Największe od 40 lat
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
Adam Bednarek
28.08.2018 15:35, aktualizacja: 28.08.2018 15:46

Odbywające się we wrześniu manewry Wostok-2018 będą największe od czasu 1981 roku. Wezmą w nich udział setki tysięcy żołnierzy i mnóstwo wojskowego sprzętu.

Ćwiczenia Wostok-2018 odbędą się 11-15 września. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział, że w manewrach weźmie udział 300 tys. żołnierzy oraz przeszło tysiąc samolotów i śmigłowców. Uczestniczyć będą też jednostki z Chin i Mongolii.

Jak dodał minister obrony, to największe tego typu przedsięwzięcie od czasu Zapad-81. Skala zaplanowanych manewrów ma być jednak jeszcze większa. Ćwiczenia mają odbyć się na niemal wszystkich poligonach okręgów wojskowych, a sprawdzany sprzęt przetestowany będzie w warunkach maksymalnie zbliżonych do bojowych.

Dla porównania, ubiegłoroczne manewry Zapad-2017 "sprawdziły" zaledwie 12,7 tys. żołnierzy.

Wostok-2018 – obszary manewrów

Manewry Wostok-2018 mają objąć między innymi leżący obok Japonii rosyjski Daleki Wschód, a ich początek pokryje się z obradami we Władywostoku dorocznego Wschodniego Forum Gospodarczego, w którym weźmie udział japoński premier Shinzo Abe. Należy zaznaczyć, że Centralny Okręg Wojskowy obejmuje Powołże, Ural oraz Zachodnią Syberię, a jego dowództwo znajduje się w Jaketerynburgu. Wschodni Okręg Wojskowy ze sztabem w Chabarowsku obejmuje natomiast tereny położonej dalej na wschód – część Syberii oraz Daleki Wschód.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)