Transport "Morskich Kłów". Polacy pomogą chronić wschodniej flanki NATO
Marynarka Wojenna RP poinformowała za pośrednictwem Twittera o transporcie "Morskich Kłów" do sojuszniczych portów w Szwecji i Estonii na okrętach należących do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Morska Jednostka Rakietowa ma wzmocnić potencjał obronny wschodniej flanki NATO. Przypominamy, jakim dysponuje wyposażeniem.
14.05.2023 20:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Polacy pomogą chronić wschodniej flanki NATO
Z informacji opublikowanych na Twitterze wynika, że Morska Jednostka Rakietowa (MJR), będącą częścią 3 Flotylli Okrętów, pomoże chronić wschodnią flankę NATO. Jednostka brzegowa Marynarki Wojennej, która rozpoczęła oficjalne funkcjonowanie 1 stycznia 2015 r., będzie działać na terenie Szwecji oraz Estonii. W praktyce oznacza to konieczność transportu niezbędnego sprzętu wojskowego, do czego wykorzystane zostaną okręty należące do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Jego załadunek można zobaczyć na poniższym nagraniu.
Serwis jednostki-wojskowe.pl zwraca uwagę, że głównym uzbrojeniem Morskiej Jednostki Rakietowej są dwa dywizjony rakietowe wyposażone w pociski przeciwokrętowe Naval Strike Missile (NSM). Warto zaznaczyć, że niedługo dołączy do nich kolejny wyposażony w pociski NSM. Jak informował już Łukasz Michalik - wzmocni to ochronę polskiego wybrzeża i jednocześnie da Polsce możliwość aktywnego wspierania sojuszników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
NSM są obecnie uznawane za jedne z najnowocześniejszych pocisków przeciwokrętowych świata. Zostały wykonane w technologii stealth, a ich zasięg wynosi 180 km (w praktyce jest to nawet 220-250 km). Pociski NSM do celu zmierzają, poruszając się tuż nad falami (sea skimming), co sprawia, że są trudne do wykrycia, a tym samym i zwalczania. Mają ok. 4 metrów długości i ważą 412 kg, z czego 125 kg to masa samej głowicy bojowej. Ich pełną specyfikację przedstawia grafika:
Oprócz wspomnianych dywizjonów rakietowych, które wyposażono w pociski przeciwokrętowe NSM, Morska Jednostka Rakietowa korzysta także ze stacji radiolokacyjnych TRS-15C "Odra-C", stacji radiolokacyjnych N-22-N, wozów dowodzenia WD-2001 "Rega-1", a także armaty przeciwlotniczej 23mm ZU-23-2, a także przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski