TransferJet - premiera nowatorskiego interfejsu w przyszłym roku?

Bezprzewodowa technologia przesyłania danych i wymiany informacji między urządzeniami przez zbliżenie ich do siebie może mieć swoją rynkową premierę już w 2010 r. Na tegorocznych targach IFA w Berlinie koncerny Sony i Toshiba zaprezentowały działanie TransferJet na przykładzie wyprodukowanych przez siebie urządzeń.

TransferJet - premiera nowatorskiego interfejsu w przyszłym roku?
Źródło zdjęć: © IDG.pl

Zasięg efektywnego działania technologii TransferJet jest niewielki, wynosi bowiem zaledwie kilka centymetrów. Wystarczy to jednak, by wymienić dane między urządzeniami zbliżając je do siebie bez łączenia ich np. kablem USB. System ma pozwalać na transfer danych z szybkością do 37. Mb/s (do ich przesyłu wykorzystuje pasmo radiowe 4,5 GHz). TransferJet nie jest pozycjonowana jako konkurent Wi-Fi. Ma służyć raczej jako wygodny substytut przewodu USB.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

W październiku br. mają zostać zakończone prace nad standardem TransferJet 1.0. Od tego momentu powinniśmy spodziewać się przyspieszenia prac nad produktami obsługującymi ten interfejs.
Początkowo rozwojem TransferJet zajmowała się firma Sony - prezentacja systemu miała miejsce m.in. na targach Consumer Electronics Show 2008. W ubiegłym roku prace nad technologią zostały jednak przekazane utworzonemu w tym celu stowarzyszeniu TransferJet Consortium. W jego skład wchodzą m.in. tacy potentaci rynku IT jak Samsung, Toshiba, Kodak, Canon, Nikon, Panasonic, Sharp, Olympus, Pioneer i Sony Ericsson.
Rzut oka na skład konsorcjum wystarczy, by stwierdzić, w jakich segmentach rynku elektroniki użytkowej TransferJet może znaleźć zastosowanie w pierwszej kolejności - aparaty cyfrowe, kamery, telefony komórkowe i przenośne odtwarzacze multimedialne. Interfejs pozwoli szybko zgrywać zdjęcia i filmy wykonywane tymi urządzeniami, przenosić do ich pamięci pliki muzyczne, itp.

Na targach IFA przedstawiciele Sony zademonstrowali działanie technologii na przykładzie odtwarzacza Walkman, telefonu komórkowego i cyfrowej ramki na zdjęcia. Pracownicy Toshiby z kolei pokazali, jak wygląda przesyłanie zdjęć z pamięci telefonu na dysk laptopa.

Zalety TransferJet to m.in. energooszczędność, prostota obsługi i niska podatność na zakłócenia. Warto też zwrócić uwagę, że niewielki zasięg działania technologii może stanowić dobre zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem do danych (szanse na to, by nieuprawniona osoba niepostrzeżenie zdołała skopiować dane z komórki, są niewielkie).

Obraz
© (fot. IDG.pl)
Źródło artykułu:idg.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)