Toshiba zaprezentowała kartę pamięci SDXC 64 GB

Toshiba zaprezentowała kartę pamięci SDXC 64 GB

Toshiba zaprezentowała kartę pamięci SDXC 64 GB
Źródło zdjęć: © IDG
04.08.2009 15:00, aktualizacja: 05.08.2009 10:47

Na początku 2010 r. na rynku zadebiutują karty pamięci SDXC charakteryzujące się większą szybkością zapisu i odczytu danych - zapowiada Toshiba. Koncern zaprezentował właśnie pierwszego przedstawiciela nowej rodziny urządzeń - 64-gigabajtowy nośnik SDXC (SD eXtended Capacity)

Pierwsze, próbne egzemplarze nowej 64-gigabajtowej karty, opartej na specyfikacji SD Memory Standard 3.0. firma zacznie rozsyłać do producentów OEM w listopadzie.

Specyfikacja ta znajdzie zastosowanie w wypadku nośników o pojemności 6. GB i większej. Możliwe, że na przyszłych kartach Secure Digital XC będzie można przechować nawet 2 terabajty danych - tyle wynosi maksymalna zdefiniowana dla nowego standardu pojemność. Na kartach ma być stosowany system plików Microsoft exFAT, jednak możliwe jest użycie innych systemów plików celem zapewnienia większej kompatybilności. Karty SDXC będą wstecznie kompatybilne z urządzeniami korzystającymi z nośników SD/SDHC.

Obraz
© (fot. IDG)

Wspomniana wersja standardu została zaprezentowana w styczniu br. Nośniki SDXC mają korzystać ze standardowego interfejsu SD, i oferować także, oprócz znacznego wzrostu pojemności, szybszy zapis i odczyt danych - mówi się o wartościach rzędu 104. a nawet 300 MB/s.

Obecnie górna granica pojemności kart SDHC wynosi 3. GB, zaś a maksymalna szybkość transferu danych to 25 MB/s. Na przełomie 2009 i 2010 r. Toshiba wprowadzi do oferty karty SDHC 16 i 32 GB, w których zapis i odczyt danych ma przebiegać z szybkością 35 i 60 MB/s. Nośnik SDXC 64 GB charakteryzuje się podobnymi parametrami.

Toshiba należy do firm najsilniej wspierających rozwój technologii kart pamięci SD. Koncern na początku roku zaproponował nawet nowy model dystrybucji filmów i muzyki, zakładający udostępnienie w różnych miejscach publicznych samoobsługowych automatów, które umożliwiałyby nagranie żądanej pozycji na karcie pamięci Secure Digital.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)