To pierwsza na świecie latająca moneta. Stworzyła ją Mennica Polska
Mennica Polska stworzyła pierwszą na świecie unoszącą się w powietrzu monetę - UFO MP-1766. Jej twórców zainspirowało hasło "The sky is not the limit", które sugeruje, że możliwości są nieograniczone. Do stworzenia wyjątkowej monety wykorzystano nowoczesne technologie. Jest wprawiana w ruch dzięki specjalnemu silnikowi, ukrytemu w jej wnętrzu.
Jak wyjaśnia Mennica Polska, UFO MP-1766 jest połączeniem nowoczesnych technologii i artystycznej wizji jej ekspertów. Monetę wprawia w ruch ukryty w jej wnętrzu silnik, a także pole magnetyczne wytwarzane między nim a specjalną podstawką. Obiekt nie tylko lata, ale też świeci w ciemności. Umożliwia to wykorzystanie farby fluorescencyjnej utwardzanej światłem UV. Warto również wspomnieć, że w procesie produkcji UFO MP-1766 skorzystano z druku cyfrowego oraz selektywnego powlekania miedzią.
UFO MP-1766 - latająca moneta od Mennicy Polskiej
W komunikacie prasowym Mennica Polska zwraca uwagę, że pionierska, latająca moneta powstała z siedmiu uncji srebra najwyższej próby i podkreśla, że UFO MP-1766 - pomimo swojej nietypowej formy - jest legalnym środkiem płatniczym. UFO MP-1766 to nie pierwsza, innowacyjna moneta stworzona technologią 3D w Mennicy Polskiej. Kilka lat temu spółka zaprezentowała światu pierwszą na świecie monetę w kształcie dzwonu i prototyp zakrzywionej monety w kształcie liścia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Czy warto kupić słuchawki Acefast T6?
UFO (ang. unidentified flying object) to powszechnie wykorzystywane określenie obiektów powietrznych, których nie można zidentyfikować i powiązać z żadnymi ze znanych zjawisk atmosferycznych. UFO od dawna budzi spore zainteresowanie zarówno zwykłych ludzi, jak i świata nauki. We wrześniu 2023 r. NASA opublikowała raport na temat ostatnich ustaleń w tej sprawie. W dokumencie zaznaczono też, w jaki sposób można poprawić wiedzę na temat UFO i w jaki sposób wykorzystywać uczenie maszynowe bazujące na sztucznej inteligencji, aby dalej przeszukiwać niebo.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski