To pierwsza na świecie latająca moneta. Stworzyła ją Mennica Polska

To pierwsza na świecie latająca moneta. Stworzyła ją Mennica Polska

Pionierska latająca moneta od Mennicy Polskiej
Pionierska latająca moneta od Mennicy Polskiej
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Mennica Polska
Karolina Modzelewska
07.02.2024 13:43

Mennica Polska stworzyła pierwszą na świecie unoszącą się w powietrzu monetę - UFO MP-1766. Jej twórców zainspirowało hasło "The sky is not the limit", które sugeruje, że możliwości są nieograniczone. Do stworzenia wyjątkowej monety wykorzystano nowoczesne technologie. Jest wprawiana w ruch dzięki specjalnemu silnikowi, ukrytemu w jej wnętrzu.

Jak wyjaśnia Mennica Polska, UFO MP-1766 jest połączeniem nowoczesnych technologii i artystycznej wizji jej ekspertów. Monetę wprawia w ruch ukryty w jej wnętrzu silnik, a także pole magnetyczne wytwarzane między nim a specjalną podstawką. Obiekt nie tylko lata, ale też świeci w ciemności. Umożliwia to wykorzystanie farby fluorescencyjnej utwardzanej światłem UV. Warto również wspomnieć, że w procesie produkcji UFO MP-1766 skorzystano z druku cyfrowego oraz selektywnego powlekania miedzią.

UFO MP-1766 - latająca moneta od Mennicy Polskiej

Pole elektromagnetyczne wytwarzane między specjalną podstawką a wspomnianym silnikiem tworzy swego rodzaju tunel, w którym nasz statek kosmiczny unosi się w powietrzu. Zaprezentowana podczas Forum Technicznego w Berlinie moneta to prototyp. Do szerszego grona odbiorców UFO MP-1766 trafi najpewniej w drugim kwartale tego roku.

Łukasz KardaDyrektor Działu Planowania Technicznego i Produkcyjnego w Mennicy Polskiej

W komunikacie prasowym Mennica Polska zwraca uwagę, że pionierska, latająca moneta powstała z siedmiu uncji srebra najwyższej próby i podkreśla, że UFO MP-1766 - pomimo swojej nietypowej formy - jest legalnym środkiem płatniczym. UFO MP-1766 to nie pierwsza, innowacyjna moneta stworzona technologią 3D w Mennicy Polskiej. Kilka lat temu spółka zaprezentowała światu pierwszą na świecie monetę w kształcie dzwonu i prototyp zakrzywionej monety w kształcie liścia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ponad dekadę temu jako pierwsi na świecie wyprodukowaliśmy monetę przestrzenną. Potem systematycznie zaskakiwaliśmy kolejnymi ambitnymi projektami w niestandardowej formie. Teraz na nowo zapisujemy się na kartach historii mogąc pochwalić się wykorzystaniem naszego know-how do stworzenia pierwszej na świecie latającej monety. Nasze autorskie rozwiązanie wzbudziło ogromne zainteresowanie w branży. Tak duży sukces podczas międzynarodowych targów menniczych, które są uznawane za jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych, napawa nas ogromną dumą.

 Katarzyna Budnicka-FilipiukPrezes Zarządu Mennicy Polskiej

UFO (ang. unidentified flying object) to powszechnie wykorzystywane określenie obiektów powietrznych, których nie można zidentyfikować i powiązać z żadnymi ze znanych zjawisk atmosferycznych. UFO od dawna budzi spore zainteresowanie zarówno zwykłych ludzi, jak i świata nauki. We wrześniu 2023 r. NASA opublikowała raport na temat ostatnich ustaleń w tej sprawie. W dokumencie zaznaczono też, w jaki sposób można poprawić wiedzę na temat UFO i w jaki sposób wykorzystywać uczenie maszynowe bazujące na sztucznej inteligencji, aby dalej przeszukiwać niebo.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)