To już oficjalne: koniec zimy. Temperatury powyżej 10 stopni w lutym i marcu

To już oficjalne: koniec zimy. Temperatury powyżej 10 stopni w lutym i marcu
Źródło zdjęć: © ECMWF
Arkadiusz Stando

19.02.2019 12:07, aktual.: 20.02.2019 09:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według najnowszej prognozy czekają nas jeszcze tylko 2 dni chłodów. Na następne cztery tygodnie synoptycy zapowiadają temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza. Wygląda na to, że zima nareszcie odpuściła.

Najnowsza prognoza przygotowana przez ECMWF (Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych) zapowiada nadejście ocieplenia. Wyższe temperatury już teraz zapanowały nad terenami Polski. Słupki na termometrach sięgają okolic nawet 10 stopni Celsjusza i utrzymają się na długo.

Kiedy koniec zimy?

Czeka nas jeszcze tylko chwilowe ochłodzenie. Jak podaje ECMWF, pomiędzy 22 a 23 lutego możemy spodziewać się temperatur ujemnych w ciągu dnia. Ale to tylko chwilowy spadek, po którym czekają nas cztery cieplejsze tygodnie.

Jeśli prognozy się sprawdzą, możemy mówić o wczesnym początku wiosny 2019. Aktualnie wszystko wskazuje na to, że średnia temperatura w lutym będzie znacznie powyżej średniej. Ale to pokażą ostatnie dni miesiąca.

Już przedwczoraj synoptycy zapowiadali ciepły tydzień, ale przewidywali również nawrót śniegu i mrozu. Najnowsza prognoza jest nie tylko zdecydowanie bardziej optymistyczna, ale i pewniejsza.

Dziwna pogoda

W ostatnich miesiącach anomalie temperatury stają się coraz bardziej powszechne. Pod koniec stycznia pomiędzy dwoma częściami świata znajdującymi się na jednym południku różnica była ogromna. Na północnej półkuli, w syberyjskiej miejscowości Agayakan słupki na termometrze praktycznie się skończyły. Temperatura sięgnęła -56,6 stopni Celsjusza, a w tym samym momencie w australijskim Port Augusta było 49 stopni na plusie.

Źródło: Meteomodel.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (173)