To dziś. Koniunkcja Saturna i Jowisza. Ostatnia była 400 lat temu

Dwa astronomiczne wydarzenia przypadają na 21 grudnia 2020. Jedno zdarza się co rok, to zimowe przesilenie. Drugie jest o wiele rzadsze.

Koniunkcja Saturna i Jowisza na Google Doodle
Koniunkcja Saturna i Jowisza na Google Doodle
Źródło zdjęć: © Google
Bolesław Breczko

Koniunkcja planet oznacza ustawienie się ich w jednej linii z Ziemią. Z naszej planety wygląda wtedy, jakby planety się do siebie zbliżyły. Koniunkcję największych planet Układu Słonecznego, czyli Jowisza i Saturna nazywa się w astronomii "wielką koniunkcją".

Do wielkiej koniunkcji dochodzi dość regularnie, średnio co około 20 lat. Ta w 2020 roku jest jednak unikatowa. Planet zbliżą się do siebie najbardziej od 1623 roku. Będą oddalone od siebie "jedynie" 450 mln kilometrów, czyli ponad tysiąc razy dalej niż Księżyc oddalony jest od Ziemi.

Koniunkcja Jowisza i Saturna. Jak oglądać?

Wielka koniunkcja 21 grudnia 2020 roku będzie widoczna gołym okiem. Należy jej wypatrywać na południowo-zachodnim niebie. Koniunkcja będzie tak jasna, że powinno dać się ją zobaczyć nawet z miast i to bez dodatkowego sprzęty. Gwiazdy (i planety) ogląda się jednak najlepiej z dala od źródeł światła. Do poszukiwania planet może przydać się aplikacja do obserwacji nocnego nieba, jak Sky Map.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościkosmoskoniunkcja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (35)