The Lancet: tocilizumab zmniejsza ryzyko zgonu na COVID-19

O możliwych pozytywnych skutkach terapii z wykorzystaniem tocilizumabu w przypadkach ciężkiego stanu COVID-19 mówiono już w ubiegłym roku. 1 maja w serwisie The Lancet opublikowano nowe wyniki.

The Lancet: tocilizumab zmniejsza ryzyko zgonu na COVID-19
Źródło zdjęć: © Getty Images | Antonio Masiello
Arkadiusz Stando

02.05.2021 15:16

Lek tocilizumab początkowo był stosowany w leczeniu zapalenia stawów, ale od 2017 roku w USA stosuje się go w leczeniu "burzy cytokin". Jest to też jeden ze skutków choroby COVID-19. Tocilizumab postanowiono więc przetestować pod względem skuteczności i w tym przypadku. I chociaż nie działa bezpośrednio na wirusa SARS-CoV-2, to może przeciwdziałać wystąpieniu nadmiernej odpowiedzi organizmu na zakażenie.

W Polsce jest stosowany w niektórych przypadkach także podczas intensywnej terapii u chorych na COVID-19. Tocilizumab podaje się dopiero pacjentom w trzeciej fazie choroby, czyli wymagającej podłączenia pod respirator. A jak wygląda skuteczność leku?

Tocilizumab zmniejsza ryzyko zgonu na COVID-19

Badanie trwało od 23 kwietnia 2020 roku do 24 stycznia 2021 roku. Objęto nim 21550 pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkiego stanu COVID-19. 4116 osób zakwalifikowano do leczenia tocilizumabem, ze względu na występowanie hipoksji oraz ciężkiego stanu zapalnego.

Łącznie 621 (31 proc.) z grupy 2022 pacjentów leczonych tocilizumabem zmarło w ciągu 28 dni. W przypadku osób nie poddawanych terapii tym lekiem zmarło 729 osób (35 proc.) z grupy liczącej 2094 ludzi. Różnica procentowa może nie wydaje się zbyt duża, ale lekarze zauważają, że przy takiej skali zakażeń na całym świecie, można uratować życie wielu pacjentów.

Pacjenci, którzy otrzymywali tocilizumab byli także częściej wypisywani ze szpitala przed minięciem 28 dni. Tutaj jest to większa różnica procentowa bowiem 57 proc. w stosunku do 50 proc. osób przyjmujących lek do nie przyjmujących leku. W badaniu wzięła udział także grupa osób, które początkowo nie otrzymywały mechanicznego wspomagania oddychania. Wśród tej grupy, choroba COVID-19 także rzadziej kończyła się zgonem – 35 proc. do 42 proc. na korzyść pacjentów przyjmujących lek.

Źródło: The Lancet

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (139)