Thanatos, czyli "śmierć". Potężny dron z USA odbył pierwszy lot
Firma Kratos Defence and Security poinformowała o pierwszym locie bezzałogowca Thanatos. Jej przedstawiciele nie przekazali, kiedy konkretnie miał on miejsce. Wiadomo jednak, że w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy przedsiębiorstwo planuje rozwijać drona. W przyszłości maszyna będzie potężnym wsparciem dla amerykańskich myśliwców F-15 oraz F-16, czyniąc je jeszcze groźniejszymi.
13.12.2024 14:13
Dron typu stealth opracowany przez Kratos Defence and Security po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 2023 r., chociaż informacje na jego temat zaczęły się pojawiać już w 2019 r. Thanatos (pol. Tanatos) to nowoczesna konstrukcja o zaawansowanych możliwościach bojowych i wywiadowczych. Nazwa urządzenia nawiązuje do greckiego boga śmierci, co odzwierciedla jego potencjał jako zaawansowanego narzędzia w działaniach wojennych.
Thanatos ma być wsparciem dla myśliwców
Thanatos zaprojektowano z wykorzystaniem technologii stealth, dzięki czemu jest trudniejszy do wykrycia przez radary i inne systemy detekcji. Jego konstrukcja charakteryzuje się brakiem klasycznego ogona, co zmniejsza sygnaturę radarową i cieplną. Z kolei kształt skrzydeł poprawia aerodynamikę, a zastosowanie materiałów kompozytowych gwarantuje wytrzymałość i lekkość konstrukcji. Takie cechy mają ograniczać widoczność Thanatosa na polu walki.
Jednym z kluczowych atutów Thanatosa jest jego modułowość. Dzięki niej bezzałogowiec można szybko dostosować do różnych misji. Może być używany do rozpoznania, walki elektronicznej, a nawet jako wsparcie załogowych myśliwców, w tym F-15. F-16, F-35 czy przyszłymi myśliwcami szóstej generacji. Thanatos wpisuje się w amerykański program Collaborative Combat Aircraft (CCA), którego celem jest rozwój autonomicznych dronów wspierających pilotowane jednostki w kompleksowych operacjach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Czas na AI. Zapowiedź buntu maszyn czy nowa rewolucja przemysłowa? - Historie Jutra napędza PLAY #5
Steve Fendley, prezes działu systemów bezzałogowych firmy Kratos przekazał nawet, że przedsiębiorstwo jest zainteresowane przyszłym rozwojem CCA. Fendley uważa, że drony klasy CCA znacząco zwiększają zdolność bojową myśliwców piątej generacji i zwiększają przeżywalność myśliwców czwartej generacji. Na przykład drony "współpracujące" umożliwiają wykorzystanie możliwości walki elektronicznej w celu zapewnienia większego zasięgu myśliwcom czwartej generacji, takim jak F-15 i F-16.