Testy na koronawirusa przez smartfona? Naukowcy sądzą, że to możliwe

Testy na koronawirusa przez smartfona? Naukowcy sądzą, że to możliwe

Testy na koronawirusa przez smartfona? Naukowcy sądzą, że to możliwe
Źródło zdjęć: © YouTube.com
25.06.2020 10:41, aktualizacja: 25.06.2020 11:39

Wykrywanie zakażenia koronawirusem z pomocą smartfona wydaje się niemożliwe. Jednak naukowcy są zdania, że jest inaczej, chociaż opracowanie odpowiedniej technologii może zająć za dużo czasu, by przydała się ona jeszcze w czasie obecnej pandemii.

Trwają prace nad możliwością wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 z pomocą smartfona. Takie testy mógłby wykonać każdy, bez konieczności wychodzenia z domu. Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, to podobna technologia jest wykorzystywana do wykrywania HIV, malarii czy gruźlicy.

W tym celu wykorzystywane są specjalne przystawki reagujące np. na określoną bakterię czy wirusa. Aby przetestować wymaz z nosogardzieli czy próbkę krwi, nakłada się ją na wspomnianą przystawkę i obserwuje reakcję. Wynik wyświetlany jest na smartfonie i przesyłany do służb medycznych.

The Next Web dotarł do badań, w których specjaliści tłumaczą, że wykrywanie koronawirusa z pomocą smartfona mogłoby być jeszcze prostsze, ponieważ wystarczy dostosować już istniejącą technologię do wykrywania białek specyficznych dla SARS-CoV-2.

Mimo że zdaje się to dość proste, to specjaliści, na których powołuje się The Next Web, zaznaczają, że opracowanie odpowiedniej technologii i tak może zająć kilka lat. Co więcej, tego typu technologie powstają zwykle tylko dla udowodnienia, że działają - rzadko trafiają do masowego odbiorcy.

Samo testowanie technologii również potrafi zająć wiele lat. Przykładem jest mChip, zaprojektowany do wykrycia HIV i kiły, który powstał w 2015 roku, a dopiero w tym roku trafił w drugą fazę testów i jest testowany w "warunkach domowych". Przed twórcami jest jeszcze trzecia faza.

Mimo że powstrzymanie pandemii COVID-19 jest obecnie dla naukowców priorytetem, to raczej nie możemy spodziewać się, by testy wykrywania wirusa z pomocą smartfona weszły w życie jeszcze w czasie tej fali zakażeń. Jednak prowadzone badania mogą posłużyć za punkt wyjścia, mający na celu powstrzymanie lub ograniczenie kolejnych epidemii wywołanych koronawirusami.

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter lub pobierając dedykowaną aplikację.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)