Test smartfonu HTC TyTN II

Test smartfonu HTC TyTN II
Źródło zdjęć: © HTC

21.01.2008 09:00, aktual.: 03.03.2008 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co łączy smartfon HTC TyTN II, z HTC Kaiser i MDA Vario? Niemal wszystko. HTC TyTN II to nazwa producenta, nazwa Kaiser jest bardziej znana. A przynajmniej przez moment bardziej była. W ofercie operatorskiej sieci Era występuje pod nazwą MDA Vario III.

Co łączy smartfon HTC TyTN II, z HTC Kaiser i MDA Vario? Niemal wszystko. HTC TyTN II to nazwa producenta, nazwa Kaiser jest bardziej znana. A przynajmniej przez moment bardziej była.

W ofercie operatorskiej sieci Era występuje pod nazwą MDA Vario III. Tu akurat jest drobna różnica w oprogramowaniu. Zostało ono przez producenta przystosowane do wymagań operatora (tu mądre i nadużywane słowo –. scustomizowane). Tak czy owak mowa o tym samym urządzeniu. Z najwyższej półki, solidnym, z wieloma funkcjami. I niestety nie najtańszym (dostępne w cenie rzędu 3 tys. zł).

Obraz
© TyTN II (fot. HTC)

Pierwsze wrażenie. Wydaje się, że urządzenie jest bardzo solidne (w trakcie testowania okazało się, że tak naprawdę jest). Niestety co się z tym wiąże ma także dość solidne rozmiary. Jego grubość to 1. mm w dolnej części i 19.5 mm w górnej, masa – 190 g. Problemem może być upadek- zniszczenia będą większe niż przy lekkich modelach. W celu ochrony warto używać futerału dostarczanego w zestawie. W kieszeni marynarki będzie nam ściągać jedną połę wyraźnie w dół. W kieszeni spodni wygląda z zewnątrz … Damską torebkę też bardzo wyraźnie obciąży. Najwygodniej jest urządzenie nosić w dołączonym do zestawu futerale, który możemy przypiąć do paska tak samo, jak saszetkę. Ale tu znowu pojawia się problem. Jeśli nosimy dżinsy i mamy gruby pasek, to wszystko jest w porządku. Jednak tego typu smartfony kierowane są raczej do kadry menedżerskiej, która zazwyczaj w pracy nosi garnitury. I znowu – po pierwsze tak
przypiętego nosić nie wypada (czegokolwiek, nie tylko smartfonu), po drugie przy swojej wadze lekkie materiałowe spodnie Kaiser ściągałby w dół. To jedna z nielicznych wad (to może za mocne słowo – niedogodności) w przypadku tego urządzenia. Skoro jednak poprzednie urządzenia z tej serii cieszyły się powodzeniem, to użytkownicy potrafią sobie z tym poradzić.

*Obudowa i klawiatura. *Front obudowy jest wykonany z nierdzewnej stali, z tego materiału również jest wykonana podstawa ekranu łącząca się z klawiaturą QWERTY. Ta jest sprężyście wysuwana/wsuwana, ekran można przechylić płynnie do przodu o 4. stopni. Po wysunięciu klawiatury ekran przełącza się automatycznie w tryb Landscape. Sama klawiatura posiada dwa programowalne przyciski. Oprócz nich możemy stosować kombinacje, dzięki którym otworzymy np. Explorera, czy WLAN. Gniazdo karty SIM znajduje się po wewnętrznej części ekranowej. Wystarczy tylko wyłączyć urządzenie, aby zmienić kartę - nie trzeba zdejmować tylnej pokrywy ani wyjmować baterii. Front urządzenia to duży 2.8 calowy ekran. Poniżej znajduje się panel z czterokierunkowym padem, środkowym przyciskiem zatwierdzającym i klawiszami funkcyjnymi. Możemy je „po swojemu” skonfigurować. Obok pada znajdziemy przycisk dostępu do Internetu, menu Start, obsługi wiadomości, przycisk OK - służący do zatwierdzania i zamykania okna uruchomionej aplikacji. Funkcja
ta jest powtórzona na lewym boku urządzenia i dodatkowo uruchamia menu Start. Powyżej znajduje się pokrętło służące do przewijania list, nawigacji czy regulacji głośności. Jego wciśnięcie jest równoznaczne z funkcją „Enter”, czy zawieszeniu rozmowy w trakcie połączenia. Powyżej znajduje się przycisk uruchamiający: przy krótkim wciśnięciu – wybieranie głosowe (kontakty, komendy), przy długim – dyktafon, notatki głosowe w trakcie rozmowy. Czas tych ostatnich jest uzależniony od ilości dostępnej pamięci. Na przeciwległym boku jest włącznik/wyłącznik urządzenia (długie wciśnięcie) lub przejście w tryb uśpienia (krótkie naciśnięcie) W ten stan telefon przechodzi także po określonym przez nas czasie nie używania i trzeba użyć ten przycisk, żeby go uruchomić z powrotem lub wysunąć klawiaturę.. Na prawym boku znajduje się także przycisk uruchamiania/ wyzwalania migawki aparatu cyfrowego. W dolnej podstawie smartfonu znajduje się port minibus. Obok niego znajduje się przycisk Reset, a powyżej gniazdo kart pamięci
microSD, chronione gumową zaślepką na stałe połączoną z obudową, odchylaną z lewej strony. W podstawie, po prawej stronie, znajduje się także rysik. Jest on wsuwany od dołu, czyli trochę nietypowo w stosunku do większości tego typu urządzeń. Przy częstym wkładaniu/wyjmowaniu miejsce trzymania rysika wyrobi się i wtedy łatwo go zgubić. W zestawie na szczęście otrzymujemy jeden zapasowy. Z tyłu urządzenia w górnej części po prawej stronie znajduje się obiektyw aparatu cyfrowego o matrycy 3 Mpx i głośnik.
[

Obraz

]( http://zakupy.wp.pl/recid,184894,title,HTC-P4550-TyTN-II-,produkt.html )
Ekran. Ma wymiary 43x5. mm, rozdz. 240x320 pikseli i 65 tys. kolorów. Ekran Today to przede wszystkim plugin HTC Home. Widzimy na nim takie opcje, jak czas z budzikiem, ulubione osoby (możemy wybrać 9 osób, ich zdjęcia będą wyświetlane, jeśli takowe dodamy do kontaktu), pogoda na cztery kolejne dni, opcja szybkiego uruchamiania aplikacji, w której możemy ustanowić 9 pozycji, oraz karta profili dźwięku. Ergonomię pracy urządzenia poprawia system TouchFLO znany z HTC Touch.

System operacyjny sterujący tym urządzeniem to Windows Mobile 6 Professional. Producent niestety nie był zbyt szczodry i mamy właściwie tylko standardowe systemowe programy. Mamy zatem AdobeReader LE 2.dzięki któremu otworzymy duże pliki pdf (14,5 MB), pakiet Office Mobile zapewniający obsługę dokumentów Excela, Worda, przeglądanie prezentacji PowerPoint oraz szyfrowanie kart pamięci. Outlook umożliwia odbieranie i wysyłanie wiadomości e-mail, czy zarządzanie kontaktami. W pełni synchronizuje je z danymi, które mamy w swoim komputerze (łącznie ze zdjęciami). Dostępna jest także obsługa archiwum ZIP i Windows Media. Aplikacją istotną ze względu bezpieczeństwo jest F-Secure Anti-Virus. Subskrypcja ważna jest 3. dni. W ustawieniach możemy zaznaczyć skanowanie w czasie rzeczywistym oraz aktualizacje bazy automatycznie. Kilka dodatkowych aplikacji znajdziemy na płycie dostarczanej wraz z urządzeniem. Są wśród nich SPB GPRS Monitor, który służy do zarządzania czasem i kosztami połączeń, Sprite Backup, który
jest dostępny także w wersji na komputer, a służy do tworzenia kopii zapasowych danych, oraz 60 dniowy pakiet Microsoft Office Outlook 2007.

Muzyka. Do odtwarzania muzyki, oprócz Windows Media możemy wykorzystać HTC Menadżer audio. Ma on ciekawą opcję przycinania ścieżek dźwiękowych zanim przypiszemy je jako dźwięk dzwonka (znane z HTC Touch). Smartfon posiada profil A2DP, dzięki któremu posłuchamy muzyki stereo. Dołączony jest zestaw słuchawkowy z pilotem jednoprzyciskowym i regulacją głośności potencjometrem. Przyciskiem odbierzemy/zakończymy (przy dłuższym przytrzymaniu, przy krótkim –. zawieszamy) rozmowę, a dłużej wciskając uruchomimy tryb wyboru głosowego komend. Poprzez szybkie przyciśnięcie dwa razy wykonamy połączenie z numerem ostatnio wybieranym. Jakość dźwięku z dostarczanych słuchawek niestety nie powala. Jako zestaw słuchawkowy sprawdza się, ale przy słuchaniu muzyki brakuje głębi i przede wszystkim niskich tonów. Sam dźwięk jest czysty, nie ma zakłóceń. Dodatkowo dostępne w urządzeniu odtwarzacze nie wyłączają ekranu w czasie grania co nie pozostaje bez wpływu na żywotność baterii.
[

Obraz

]( http://zakupy.wp.pl/recid,184894,title,HTC-P4550-TyTN-II-,produkt.html )
*Aparat cyfrowy *posiada 3 megapikselową matrycę (wyposażony jest w autofocus) i jest kontrolowany przez bardzo rozbudowaną aplikację HTC. Mamy możliwość wyboru trybu zdjęć z maksymalną rozdzielczością 2048x153. pikseli, tryb pomiaru światła można ustawić na centralny lub uśredniony. Możemy robić zdjęcia seryjne z maksymalną rozdzielczością 640x480 pikseli do 30 klatek w serii z czasem między nimi wynoszącym 0.5 sek. Podobny jest tryb sportowy (tu ilość klatek w serii wynosi 3, 5, 7 lub 10, czas między nimi 0.5 sek.). W tych trybach autofocus ustawia się na pierwszą klatkę. Jest także tryb zdjęć kontaktów - kadr jest wtedy ustawiany na portretowy (240x320 lub 480x640 pikseli) W celach rozrywkowych można uruchomić tryb kompozycji, gdzie zdjęcie jest wykonywane w 11 predefiniowanych ramkach, w rozdzielczości 640x480, lub 320x240 pikseli. Mamy także dostępny tryb panoramy, którą możemy uzyskać z 3, 4, 5, 6 klatek, wysokość 480 pikseli, długość przy 6 klatkach 2560 pikseli. Możemy nagrywać filmy w trybie
sekwencji MMS z czasem do 24 sek. i rozdzielczością 176x144 pikseli, 128x96 pikseli lub w trybie standardowym, gdzie uzależnieni jesteśmy tylko od ilości pamięci w rozdzielczości do 352x288 pikseli. Opóźnienie wyzwolenia migawki to 0.5 sek. (licząc od momentu ustawienia ostrości). Nie ma za to opcji wyłączenia autofocusa. Jako, że smartfon pracuje w sieci UMTS został wyposażony w kamerę do wideo rozmów. Jej maksymalna rozdzielczość to 640x480 pikseli. Z ciekawostek - może pracować dodatkowo w trybie „przerzuć” (obraz jest do góry nogami). Jakość zdjęć jest na bardzo przyzwoitym poziomie, są dość ostre, chociaż to bardziej zasługa wbudowanego oprogramowania, które je dodatkowo wyostrza. Co ciekawe najładniejsze zdjęcia wychodzą w dni lekko zachmurzone.

Łączność. Tę zapewni nam obsługa WLAN oraz technologia HSDPA umożliwiająca pobieranie danych z prędkością do 3.6 MB/s. Dane możemy transmitować z wykorzystaniem Bluetooth 2.0. Urządzenie wyposażono port komunikacyjny miniUSB (HTC extUSB). Oprócz kabla do synchronizacji danych z komputerem port obsługuje ładowarkę oraz zestaw słuchawkowy. Urządzenie jest ładowane po podłączeniu kabla USB do komputera.

*GPS. *HTC TyTN II ma wbudowane gniazdo anteny GPS, chronione gumową zaślepką. Według producenta należy podłączać tylko model GA S120. którego celem jest poprawa jakości odbioru sygnału GPS. To rozwiązanie rzadko spotykane w innych tego typu urządzeniach. Układ przetwarzający dane GPS to część procesora Qualcomm MSM7200, stanowiącego serce tego smartfonu. W praktyce system ten sprawdza się całkiem nieźle. W samochodzie, przy dużym zachmurzeniu, ustalenie pozycji zajęło 5-10 min. (przy pierwszym włączeniu nawigacji, później już było krócej). Smartfon zawiera aplikację QuickGPS służącą do pobierania informacji o bieżącym położeniu satelit i rozkładzie czasowym w celu przyspieszenia wyznaczania pozycji GPS. Aplikacją zajmującą się nawigowaniem jest TomTom 6.032 w wersji polskiej.

Pamięć. Urządzenie wyposażono w dużą ilość pamięci. Zwłaszcza tej, w której uruchamiają się programy. W praktyce jest to 132 MB na przechowywanie danych i 101 MB na programy. W efekcie nie było sytuacji, w której przy uruchamianiu aplikacji pojawia się komunikat, że musimy coś zamknąć, bo brakuje pamięci.
*Czas rozmów. * Według producenta to 42. min. w sieci GSM i 264 min. w sieci UMTS. Czas gotowości wynosi do 350 h w UMTS i 365 h w GSM. W trakcie testów wyniki były nieco gorsze, ale można uznać, ze bateria jest dość wytrzymała.

Podsumowanie. HTC TyTN to smartfon z najwyższej półki. Kupując je trzeba pamiętać, że nie zostało stworzone tylko do rozmów, czy słuchania muzyki. Teoretycznie jest stworzone jako narzędzie dla menedżerów. Podkreślamy teoretycznie, bo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kupiła je osoba młoda, lub wykonująca pracę w innym zawodzie. Jeśli tylko je na to stać i są zdania, że będzie im przydatne na co dzień. Bo jeśli potraktujemy go jako gadżet, którym się pobawimy i rzucimy w kąt, to będzie to wyjątkowo droga zabawka. Inna rzecz, że kto/co bogatemu zabroni? Chyba tylko religia.

[

Obraz

]( http://zakupy.wp.pl/recid,184894,title,HTC-P4550-TyTN-II-,produkt.html )

Komentarze (0)