Test: Mysz Lenovo N700. Świetny wybór i ogromne możliwości
07.07.2015 12:32, aktual.: 15.02.2016 13:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czasy kiedy myszka służyła wyłącznie jako narzędzie do poruszania kursorem odchodzą w niepamięć. Możliwości współczesnych urządzeń są dużo większe, czego przykładem jest produkt Lenovo oznaczony symbolem N700. Co wyróżnia ten gadżet na tle konkurentów? Obsługa Bluetooth, dotykowa obsługa gestów w Windows 8, a do tego wbudowany wskaźnik laserowy. Wszystko to w niewielkim urządzeniu o świetnym wyglądzie, co potwierdza choćby nagroda RedDot Design.
Budowa i łączność
Lenovo N70. wyróżnia się nietypową budową. Myszka składa się niejako z dwóch odrębnych elementów, które możemy obracać wokół wspólnej osi. Oznacza to, że myszkę możemy złożyć do całkowicie płaskiej postaci, co przydaje się w sytuacji korzystania z niej jako wskaźnika laserowego, ale także idealnie sprawdza się podczas jej przewożenia. W takiej formie urządzenie mierzy zaledwie 1,5 cm grubości. Po obróceniu tylnej części urządzenie „wygina się”, a jej kształt przypomina wówczas klasyczną myszkę. W tym trybie korzystamy z urządzenia w standardowy sposób.
N70. możemy połączyć z komputerem na dwa sposoby. Klasyczny, poprzez wpięcie do portu USB nanoodbiornika pracującego w częstotliwości 2,4 GHz lub korzystając z bezprzewodowej łączności Bluetooth. Lenovo obsługuje Bluetooth w wersji 4.0, a mysz zapamiętuje sparowanie z dwoma różnymi komputerami – przydatne, jeśli korzystamy przemiennie np. z laptopa i komputera stacjonarnego. Zasilanie to dwie baterie AAA, które powinny wystarczyć na długie miesiące codziennej pracy. O stanie naładowania informuje nas dyskretna dioda.
Funkcje dodatkowe
Ogromną zaletą Lenovo N70. jest obsługa dedykowanych dla Windows 8 gestów. Środkowa część myszki, tam gdzie z reguły znajduje się rolka przewijania, została zastąpiona dotykową płytką. Przewijanie ekranu odbywa się zatem poprzez delikatne przesuwanie palcem. Płytka reaguje żwawo, bez opóźnień i jest dość precyzyjna. Na jednym z jej końców umieszczono logo Windows, którego wciśnięcie wywoła identyczną reakcję, jak byśmy kliknęli w ten symbol na ekranie komputera. Dodatkowe funkcjonalności to wykrywanie gestów przesuwania palcami na boki. Przesunięcie palcami w prawo wywoła menu przełączania się między aplikacjami, a w lewo otworzy podręczne menu Windows. W pierwszej chwili opcja ta wymaga nieco przyzwyczajenia, ale po kilkunastu próbach każdy powinien opanować tę funkcjonalność.
Wskaźnik i prezenter
Wbudowany wskaźnik laserowy będzie przydatny podczas prezentacji tym bardziej, że myszkę można jednym kliknięciem przełączyć w opcję prezenta. W tym trybie klawisze myszy mogą służyć jako klawisze przełączające kolejne slajdy prezentacji.
Ergonomia
Z racji niewielkich rozmiarów urządzenia niestety nie zapewnia ona pełnego podparcia dla dłoni i w przeciwieństwie do większych konstrukcji, nasza ręka będzie nieustająco dotykać blatu. Nietypowy kształt wymaga od nas również chwili cierpliwości, aby pewnie i sprawnie kierować kursor myszy w odpowiednie miejsce. Zajmuje to około kilku godzin. Mimo, iż mysz wyposażono w nanoodbiornik, który nie wystaje za bardzo poza obrys laptopa, to jednak brakuje choćby magnesu, czy miejsca w którym można by go przypiąć na czas transportu. Z oczywistych względów grozi to łatwym zagubieniem tej niewielkiej części.
Bez zarzutu należy ocenić natomiast pracę sensora optycznego. Jego rozdzielczość na poziomie 120. DPI pozwala wykonywać bardzo precyzyjne ruchy, a sam sensor pracuje bezproblemowo na większości powierzchni. Najgorzej radzi sobie z powierzchniami szklanymi i wykończonymi na wysoki połysk.
Podsumowanie
Mimo drobnych wad Lenovo N70. to świetny wybór, nie tylko dla osób które często podróżują z laptopem, ale także dla użytkowników domowych. Wiele trybów pracy i łączności, a także obsługa gestów Windows to nieoceniona pomoc w codziennej pracy. Nie bez znaczenia jest także atrakcyjna cena – około 130 zł - a także dostępność urządzanie w kilku kolorach.
_ Jarosław Babraj _