Test Measy U1A i RC11 - sposób na smart TV w starym telewizorze

Sprawdziliśmy jak zmienić stary lub ubogi w funkcje telewizor w "nowy". Mieliśmy okazję przetestować urządzenie Measy U1A z kontrolerem RC11 tej samej firmy.

Test Measy U1A i RC11 - sposób na smart TV w starym telewizorze
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

Obraz
© (fot. WP.PL)

Praktycznie wszystkie telewizory cierpią na jakieś braki w Smart TV. Jedne oferują bogatsze, inne uboższe zaplecze. Są też telewizory starszej generacji, które w ogóle nie pozwalają korzystać z aplikacji TV online, takich jak ipla, TVN Player, VD , YouTube czy WP.TV. Jednak nawet jeśli dysponujemy starszym telewizorem, nie wszystko stracone. Na rynku znajdziemy rozwiązania, które pozwolą nam uzyskać dostęp do aplikacji dostępnych w najnowszych modelach telewizorów. Jak to możliwe? Z pomocą przychodzą miniaturowe komputery wielkości pendrive'ów i system Android.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Jednym z takich rozwiązań jest Measy U1A, który zalicza się do grona najmniejszych komputerów na rynku. Tak naprawdę to miniaturowy dongle wyposażony w slot kart pamięci microSD, port USB oraz złącze HDMI. Całość działa pod kontrolą systemu Android 4.0 i pozwala tchnąć ducha Smart TV w każdy telewizor z wejściem HDMI. Z testowym U1. otrzymaliśmy też urządzenie łączące w sobie bezprzewodową klawiaturę i żyroskopowy pilot, które pozwala wygodnie obsługiwać interfejs Androida.

Zestaw

W zestawie Measy U1. oprócz dongle'a znajdziemy kabel HDMI, kabel USB, zasilacz sieciowy oraz przejściówkę z miniUSB na gniazdo typu A, dzięki czemu można do niego podpiąć np. pamięć masową lub urządzenie wskazujące. Z kolei bezprzewodowy pilot został wyposażony tylko w odbiornik nano. W zestawie zabrakło baterii.

Obraz
© (fot. WP.PL)
Obraz
© (fot. WP.PL)

Wydajność i pamięć

Konstrukcję Measy U1. oparto o jednordzeniowy procesor ARM taktowany zegarem 1,2 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Konfiguracja wydaje się mocna, jak na tak niewielkie urządzenie, ale pamiętajmy, że nowoczesne smukłe smartfony posiadają wielordzeniowe układy. Mocy nieco brakuje, przez co płynność działania interfejsu jest daleka od moich oczekiwań. Na dłuższą metę zacięcia mogą irytować.

Do dyspozycji użytkownika jest wbudowana pamięć flash o pojemności 4 GB, na której można zapisywać filmy, zdjęcia i aplikacje. Skromną pamięć wewnętrzną na szczęście można rozszerzyć kartami microSD.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Łączność

Measy U1. łączy się z siecią bezprzewodowo. Pozwala m.in. na odtwarzanie multimediów bezpośrednio z serwera DLNA lub NAS. Obsługuje przy tym wiele popularnych formatów plików. Radzi sobie nawet z odtwarzaniem filmów HD w rozdzielczości 1080p. Podczas testów wszystkie filmy i pliki muzyczne odtwarzał bez żadnych problemów.

Urządzenie podłącza się poprzez kabel do wejścia HDMI telewizora. Zasilanie czerpie z portu USB. Jeśli nasz telewizor nie posiada złącza USB lub są problemy z dostarczeniem odpowiedniej dawki mocy z portu, można skorzystać z zewnętrznego zasilacza sieciowego. Sprzęt przetestowałem na dwóch telewizorach. W przypadku Samsunga wystąpił problem z zasilaniem, ale wystarczyło przepiąć dongle do portu dedykowanego dyskowi twardemu. W przypadku telewizora LG sprzęt działał bez zarzutu na każdym porcie USB.

Obraz
© (fot. WP.PL)

System

Urządzenie działa w oparciu o system Android w nie najnowszej już wersji 4.0. przygotowanej specjalnie z myślą o tabletach, zaadoptowanej na potrzeby Measy U1A. System uruchamia się szybko i oferuje szereg funkcji dodatkowych, jak np. możliwość przeglądania internetu, odbierania poczty elektronicznej czy dostęp do sklepu Google Play.

Obraz
© (fot. WP.PL)

W roli przeglądarki internetowej sprzęt spisuje się kiepsko. Podejrzewam, że problem dotyczy zbyt małej mocy obliczeniowej, przez co strony www z elementami Flash przewijają się bardzo powoli, a czasem nawet zawieszają.

Sterowanie

Aby móc korzystać z Measy U1A, trzeba zaopatrzyć się w kontroler. Producent przygotował dedykowane urządzenie, które ułatwia korzystanie z usług Smart TV. Measy RC1. to pilot, klawiatura i mysz połączone w jeden kontroler.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Pilot jest sporych rozmiarów. Mierzy 5. x 200 x 23,5 mm i współpracuje z systemami, z rodziny Windows, Mac oraz Linux, a także z Androidem. RC11 oferuje pełną klawiaturę QWERTY oraz funkcję żyroskopowej myszki. Urządzenie zasilane jest trzema bateriami AAA i działa bezprzewodowo. Z odbiornikiem nano komunikuje się za pośrednictwem bezprzewodowej technologii 2,4 GHz.

Kontroler jest dosyć ciężki, jednak dobrze leży w dłoni. Przyciski są niewielkie, ale działają precyzyjnie. Szkoda tylko, że nie są podświetlone. RC1. umożliwia szybkie wprowadzanie tekstu, znacznie wygodniejsze niż za pomocą standardowych pilotów dołączonych do telewizorów. Żyroskopowa mysz działa precyzyjnie, jednak do dokładności kontrolera LG Magic Remote nieco brakuje.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Podsumowanie

Jeśli wasz telewizor nie został wyposażony w funkcje Smart TV, Measy U1. da wam dostęp do wszystkich możliwych treści. Ponadto zyskacie możliwość odtwarzania plików multimedialnych, zupełnie jak na komputerze. Na plus zaliczyć też można pilot RC11, który zapewnia wygodne sterowanie Androidem i wpisywanie tekstu. Jednak decydując się na zakup tego sprzętu, trzeba się liczyć z tym, że jego wydajność może pozostawiać wiele do życzenia. Można ją porównać z wydajnością chińskich tabletów z Androidem o podobnej konfiguracji.

Należy też pamiętać, że zestaw jest tani. Możemy go mieć już za niecałe 30. zł. Bez wątpienia to bardzo atrakcyjna cena. Producent zapowiedział również czterordzeniową wersję dongle'a. Jeśli Android na niej będzie działał płynnie, a cena urządzenia będzie równie atrakcyjna - wchodzimy w to w ciemno.

Plusy

  • niska cena
  • łatwa i szybka instalacja
  • szybkie uruchamianie systemu
  • dostęp do gier i aplikacji Google Play
  • możliwość odtwarzania filmów i muzyki
  • wbudowane Wi-Fi
  • możliwość rozszerzenia pamięci kartami microSD
  • żyroskopowa mysz
  • szybkie i wygodne wprowadzanie tekstu

Minusy

- problemy z jakością dźwięku
- niska wydajność
- problemy z płynnością interfejsu
- stara wersja Androida

Ocena: 5/10

Źródło: SW, WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)