Terroryści wykorzystali Google Earth

Zamachowcy, którzy w ubiegłym tygodniu dokonali ataków terrorystycznych w różnych punktach w Bombaju, posługiwali się aplikacją Google Earth - wynika ze śledztwa indyjskich służb. Program pomógł terrorystom w orientacji w terenie oraz poznaniu topografii miasta.

Terroryści wykorzystali Google Earth

01.12.2008 | aktual.: 01.12.2008 10:16

Z informacji przekazanych przez bombajską policję, uzyskanych m.in. w toku przesłuchań jednego z zatrzymanych napastników, wynika, że byli oni dobrze wyszkoleni i obeznani z nowoczesnymi technologiami. Posługiwali się telefonami satelitarnymi i urządzeniami do nawigacji GPS.

Google Earth było już w przeszłości obiektem krytyki ze strony indyjskich oficjeli. W 2005 r. ówczesny prezydent A.P.J. Abdul Kalam stwierdził, że powszechna dostępność szczegółowych map państw, oferowana przez takie usługi jak Google Earth, jest atrakcyjna dla terrorystów.

Indyjskie agencje specjalne skarżyły się również, iż w ten sposób w niepowołane ręce dostają się informacje dotyczące obronności państwa oraz strategicznych placówek ( w czym akurat nie były osamotnione - chińskie władze narzekały na ten sam problem odnośnie swoich instalacji wojskowych ).

Tyle tylko, że cele terrorystów w Bombaju można znaleźć posługując się również standardową mapą turystyczną - hotele, restauracja czy też stacje kolejowe nie są bowiem obiektami istotnymi dla obronności kraju.

Źródło artykułu:idg.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© WP Tech
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.