Ten test pozwoli ocenić nasze życie. Stworzyli go Szwajcarzy

Ten test pozwoli ocenić nasze życie. Stworzyli go Szwajcarzy

Ten test pozwoli ocenić nasze życie. Stworzyli go Szwajcarzy
Źródło zdjęć: © Pexels | Bella Co
Adam Gaafar
12.01.2022 14:19

Szwajcarscy naukowcy opracowali specjalny test, który pozwala ocenić, czy prowadzimy szczęśliwe życie. Jego autorzy podkreślają, że stworzona przez nich skala wpisuje się w stosunkowo nowy kierunek, nazywany psychologią pozytywną.

Psychologia pozytywna jest kierunkiem, który rozwija się od ok. dwóch dekad. Został zaproponowany przez amerykańskich specjalistów, którzy wprost określili go mianem nauki o szczęściu człowieka. Według niektórych psychologia może dostarczyć nam odpowiedzi na pytanie, jak osiągnąć życiowe spełnienie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu opracowali niedawno test, będący de facto skalą spełnionego życia. Opiera się on na trzech rodzajach realizacji ("ja", "moje życie", "dziedzictwo"), które przecinają się z trzema kryteriami ("integralność", "zgodność", "wartość").

Skala oceny życia

W efekcie otrzymujemy skalę, która skupia się na takich aspektach jak: lojalność wobec siebie; poczucie sensu własnego istnienia; unikalny ślad pozostawiony na świecie; przyczynianie się do dobrego samopoczucia innych; wykonywanie znaczących czynności; zaabsorbowanie wykonywanymi zadaniami; osiąganie celów, które przynoszą poczucie satysfakcji.

Test można uznać właściwie za indywidualną próbę poszukiwania sensu istnienia. Jego autorzy wspominają, że skala ma na celu wskazać każdemu zainteresowanemu, co naprawdę liczy się w życiu.

– Na początku nowego roku lub wkraczając w drugą połowę życia, ludzie naturalnie robią sobie bilans i spoglądają w przyszłość, aby określić swoje priorytety na kolejny rozdział życia. Każda taka zmiana wzmacnia nasze pragnienie uświadomienia sobie tego, co jest dla nas naprawdę ważna – powiedziała główna autorka badania, Doris Baumann z Uniwersytetu w Zurychu.

Po zbudowaniu ram koncepcyjnych naukowcy opracowali wielowymiarową skalę do ilościowego określenia satysfakcjonującego życia. Autorzy testu wyjaśniają, że może on być wykorzystywany nie tylko przez osoby prywatne, ale także przez trenerów personalnych i zawodowych, którzy przygotowują dla klientów konkretne cele do zrealizowania.

W założeniu psychologiczna skala ma bowiem dostarczać wskazówek, które pozwolą nam się rozwijać i uczynią życie lepszym. Wyniki badań Szwajcarów opublikowano w czasopiśmie Frontiers in Psychology.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)