Ten kraj stworzył własną szczepionkę. Skuteczność? Ponad 90 procent
Kubańskie władze postanowiły jakiś czas temu, że zamiast sprowadzać szczepionki przeciw COVID-19, stworzą własny produkt. Krajowa grupa farmaceutyczna BioCubaFarma poinformowała właśnie o wysokiej, wynoszącej ponad 92 procent, skuteczności preparatu o nazwie Abdala.
W przeciwieństwie do wielu innych szczepionek dostępnych na rynku, kubańska Abdala jest podawana w trzech dawkach. Jest to pierwszy tego typu preparat opracowany w Ameryce Łacińskiej.
Według informacji podanych przez BioCubaFarma, w ostatniej fazie badań klinicznych Abdala wykazała 92, 28 procent skuteczności. Teraz szczepionka czeka na dopuszczenie do użytku przez organy regulacyjne.
Nie jest to pierwsza szczepionka opracowywana na Kubie. Kilka dni temu krajowy Instytut Szczepień Finlaya ogłosił, że jego preparat Soberana 2 wykazuje 62 procent skuteczności po podaniu dwóch z trzech dawek.
Wyniki badań satysfakcjonują prezydenta Kuby Miguela Diaza-Canela, który napisał na Twitterze: "Nasi naukowcy z Instytutu Finlaya oraz Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii pokonali wszelkie przeszkody, dając nam dwie bardzo skuteczne szczepionki: Soberanę 2 i Abdalę".
Kilka państw chce kupić kubańską szczepionkę
Władze Kuby rozpoczęły wcześniej masowe podawanie eksperymentalnych szczepionek w ramach "badań interwencyjnych", mających na celu zahamowanie transmisji wirusa. Do tej pory w pełni zaszczepiono około miliona spośród 11,2 mln mieszkańców kraju.
Według oficjalnych komunikatów, miesiąc po rozpoczęciu kampanii szczepień liczba nowych dziennych przypadków zakażenia koronawirusem spadła w stolicy, Hawanie, o połowę.
Zainteresowanie zakupem kubańskiej szczepionki wyraziło już kilka państw, m.in. Argentyna, Jamajka, Wenezuela, Meksyk i Wietnam. Na początku tego roku w Iranie ruszyła produkcja Soberany 2.