Teleskop Webba i Hubble'a. Porównanie zdjęć z obu urządzeń

Teleskop Webba i Hubble'a. Porównanie zdjęć z obu urządzeń

WebbCompare pozwala na porównanie zdjęć z teleskopu Webba i teleskopu Hubble'a
WebbCompare pozwala na porównanie zdjęć z teleskopu Webba i teleskopu Hubble'a
Źródło zdjęć: © GitHub | John Christensen
14.07.2022 07:21

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba był w tym tygodniu na ustach wszystkich. Pierwsze fotografie wykonane przez urządzenie zostały zaprezentowane 11 lipca 2022, a w sieci pojawiły się porównania zdjęć z fotografiami wykonanymi przez teleskop Hubble'a.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (ang. James Webb Space Telescope, JWST), przesłał już pierwsze obrazy na Ziemię. Są to najgłębsze i najostrzejsze fotografie, które zostały wykonane w historii ludzkości. Zrobienie pojedynczego zdjęcia zajęło JWST ponad 12 godzin, dając przy tym efekty o wiele lepsze, niż mógł wykonać słynny Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Wart 10 miliardów dolarów teleskop Webba jest więc o wiele bardziej zaawansowanym urządzeniem niż teleskop Hubble'a. Dla specjalistów i pasjonatów, którzy zajmują się obserwacją kosmosu, jest to rzecz oczywista. Ale nawet amator może docenić jakość fotografii wykonywanych przez JWST. Umożliwia to pewne narzędzie internetowe.

Stworzone przez Johna Christensena narzędzie o nazwie WebbCompare pozwala na wygodne porównanie jakości zdjęć tych samych fragmentów wszechświata, wykonanych przez teleskop Hubble'a i Webba. Narzędzie dostępne jest na GitHubie.

Obecnie możliwe jest porównanie czterech par fotografii. Są to: NGC 3132, znana jako Mgławica Pierścień Południowy, Mgławica Carina, gromada galaktyk SMACS J0723.3-7327 oraz Kwintet Stephana.

Aplikacja jest stale aktualizowana, a jej autor informuje o wprowadzanych zmianach między innymi za pośrednictwem swojego konta na Twitterze.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)