Telefony komórkowe nie grożą guzem mózgu u dzieci

Telefony komórkowe nie grożą guzem mózgu u dzieci

Telefony komórkowe nie grożą guzem mózgu u dzieci
29.07.2011 14:01, aktualizacja: 29.07.2011 14:12

Po kilku latach używania telefonu komórkowego nie wzrasta ryzyko guza mózgu u dzieci i nastolatków - wykazały badania szwajcarskich specjalistów opublikowane przez "Journal of the National Cancer Institute". Uczeni przyznają, że niezbędne są jednak dalsze badania.

Badacze pod kierunkiem prof. Martina Röösli z Instytutu Zdrowia Publicznego w Szwajcarii przebadali 35. dzieci w wieku 7-19 lat, u których w latach 2004-2008 wykryto guza mózgu. Mieszkały one w Norwegii, Danii, Szwecji i Szwajcarii. Porównano je z grupą 646 dzieci, które były zdrowie i nigdy nie chorowały z powodu tego typu guza.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Prawie połowa badanych dzieci i nastolatków w obu grupach regularnie korzystała z telefonów komórkowych. Stwierdzono, że te, które zachorowały na guza mózgu, nie używały telefonów komórkowych częściej niż inne. Natomiast dzieci, które używały ich co najmniej 5 lat, nie wykazywały większej skłonności do zachorowania na guza mózgu niż te, które rzadko się nimi posługiwały.

Nie miało nawet znaczenia jak często i jak długo trwały rozmowy ani po jakiej stronie głowy trzymany był aparat. Nawet jeśli aparat częściej używany był po jednej tylko stronie głowy, nie miało to wpływu na ryzyko zachorowania.

Według badaczy szwajcarskich, nic nie wskazuje na to, że od czasu wprowadzenia telefonów komórkowych wzrosła liczba zachorowań na guza mózgu. Przyznają jednak, że w przypadku dzieci zbyt krótki jeszcze jest okres obserwacji, by wyeliminować choćby niewielkie ryzyko tej choroby nowotworowej.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)