Telefon jak czołg. Postaw na pancerne smartfony
Nie masz zaufania do podatnych na uszkodzenia smartfonów? Obawiasz się szybkiego porysowania ekranu, słabej, błyskawicznie rozładowującej się baterii i setek aktualizacji, które włączają się w najmniej dogodnym momencie? Postaw na telefon, który przetrwa wszystko.
29.09.2020 16:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W przeciwieństwie do starych telefonów z klawiaturą, nowoczesne smartfony są coraz delikatniejsze. Duży i kruchy wyświetlacz, obudowa podatna na zarysowania i odkryte gniazda, w których gromadzi się kurz sprawiają, że smartfon jest o wiele bardziej awaryjny. Osoby pracujące w trudnych warunkach potrzebują sprzętu, który nie zawiedzie. Dlatego powinny zainwestować w sprzęt odporny na kurz i przemoczenie. W ten sposób mogą mieć pewność, że telefon nie odmowi współpracy w krytycznym momencie.
Pancerny telefon
Jakości i wytrzymałości smartfona nie rozpoznamy na pierwszy rzut oka. Kanciasta, toporna obudowa może wyglądać na solidną, a w rzeczywistości urządzenie rozpadnie się przy większym uderzeniu, a głośnik zacznie słabnąć przy zachlapaniu lub przysypaniu pyłem. Dlatego warto zagłębić się w specyfikację urządzenia oraz sprawdzić, jakich materiałów użyto do produkcji.
Wodoszczelność to podstawa
Każdy wodoszczelny telefon ma przypisany parametr IP. Za nim znajdują się dwie cyfry. Pierwsza z nich oznacza stopień ochrony przed pyłem, druga przed wodą. Im większe będą cyfry, tym smartfon lepiej poradzi sobie z zagrożeniami. Przykładowo dobre wodo- i pyłoszczelne smartfony mają oznaczenie IP67 oraz IP68.
Wartość IP67 to absolutne minimum, które należy brać pod uwagę. Tylko ten parametr zapewnia całkowitą pyłoszczelność, a także odporność na około półgodzinne zanurzenie na głębokość około jednego metra. Urządzenia z klasyfikacją IP68 są o wiele bardziej wytrzymałe, a ich możliwości zawsze powinny być podawane przez producenta sprzętu. Na rynku można spotkać również smartfony IP69, jednak są to wyjątkowo rzadkie modele.
Wewnątrz wodoszczelnych telefonów znajdziesz silikonowe uszczelki oraz gumowe wkładki zakrywające porty i miejsca na karty. Dodatkowo część z nich ma również na wyposażeniu gumowe ochraniacze na rogach, które zabezpieczają ekran podczas upadku na płaską powierzchnię, na przykład betonową podłogę.
Telefon czy smartfon
Nowoczesne smartfony wodoszczelne to nie tylko dobre rozwiązanie dla osób pracujących w trudnych warunkach, ale również gratka dla fanów technologii. Bolączką klasycznych telefonów jest niewielki i mało czytelny ekran oraz szczątkowy system operacyjny umożliwiający jedynie wykonywanie podstawowych zadań. Tymczasem nowoczesne smartfony wyposażono w bardziej rozbudowany system, który można rozwijać za pośrednictwem tysięcy dostępnych aplikacji.