Tej nocy będzie się działo. Nie przegap Starlinków

Starlinki nad Polską tej nocy
Starlinki nad Polską tej nocy
Źródło zdjęć: © Unsplash

08.06.2024 19:36, aktual.: 08.06.2024 21:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

SpaceX wysyła kolejne obiekty na orbitę, a to oznacza, że pojawi się znakomita okazja do zaobserwowania kosmicznego pociągu Starlink. W nocy 8 czerwca koniecznie patrz w niebo.

Jasne punkciki, które mkną po nocnym niebie - tak w największym skrócie zobrazować można przelot Starlinków nad Polską. Entuzjaści spoglądania w kosmiczną otchłań mają kolejną okazję, by uczestniczyć w tym festiwalu. W roli głównej "kosmiczny pociąg" firmy SpaceX.

Kolejne satelity Starlink widoczne nad Polską

Jak informuje Nocne Niebo, tej nocy będziemy mieli na niebie aż dwa kosmiczne pociągi, bowiem dziś, 8 czerwca, wystartowały dwie misje Starlink: G8-8 o godzinie 14:58 czasu polskiego oraz G10-1, która wystartowała o godzinie 3:56 czasu polskiego.

O której godzinie zobaczymy satelity Starlink nad Polską? Trasy przelotu dwóch wskazanych wyżej grup będą zbliżone. Kosmiczne pociągi będą mknąć w odstępie kilku minut od siebie. Najpierw pojawi się G10-1 o godzinie 23:37 - przelot odbędzie się z południowego zachodu w kierunku wschodnim. Następnie o 23:46 przyłączy się G8-8.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Starlink nad Polską i moc atrakcji 8 czerwca

Kolejny przelot G10-1 odbędzie się już po północy, a konkretnie to godzinie 1:09 czasu polskiego. Tym razem kosmiczny pociąg będzie poruszał się z zachodu na wschód przez całe niebo.

Ostania szansa na zaobserwowanie Starlinków nad Polską tej nocy, pojawi się o godzinie 1:18 czasu polskiego - informuje Nocne Niebo. Przelot odbędzie się z zachodniego krańca nieba na wschód.

Pojawia się więc niepowtarzalna okazja, by zaobserwować aż dwa kosmiczne pociągi SpaceX jednej nocy. Oby tylko warunki pogodowe nie pokrzyżowały planów nocnym obserwatorom nieba.

Sebastian Barysz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)